Dwa światy – świat ciszy i dźwięku

Dwa światy – świat ciszy i dźwięku. Jakie są? Czy możliwe jest ich połączenie? Co się dzieje, gdy spotkają się w jednej rodzinie? Na takie pytania mogliśmy odpowiedzieć sobie wczoraj, oglądając film Macieja Adamka pt. „Dwa światy”. Projekcja filmu odbyła się w kinie Nowe Horyzonty w ramach wrocławskiej odsłony 6. edycji Warszawskiego Festiwalu Kultury Bez Barier, którego jednym z partnerów jest Fundacja FONIS. Wzięła w niej udział prawie 60-osobowa grupa podopiecznych, wolontariuszy i przyjaciół z naszej fundacji.

„Dwa światy” to film dokumentalny, który opowiada historię słyszącego dziecka i jego Głuchych rodziców. Przez 50 minut poznajemy życie codzienne bohaterów, ich troski, problemy, wzruszenia, a także radości. Oglądamy świat z perspektywy 12-letniej dziewczynki Laury, która – z miłości? z poczucia obowiązku? – prowadzi swoich rodziców przez świat ludzi słyszących. Komu jest w tej sytuacji trudniej? Dziecku czy może jednak jego rodzicom…

Po projekcji odbyła się krótka dyskusja w języku migowym. Widzowie rozmawiali na temat tego, jakie wrażenia i odczucia wzbudził obejrzany film. Chętnie dzielili się oni swoimi spostrzeżeniami. O tym, jak ważne kwestie poruszył reżyser w tym filmie, świadczą żywe rozmowy kontynuowane zarówno przez niesłyszących jak i słyszących uczestników spotkania jeszcze po opuszczeniu sali kinowej.

%d bloggers like this: