Historia Migana – ks. Adam Nowak

Historia Migana – ks. Adam Nowak. W pierwszym dniu wakacji prezentujemy ostatni już filmowy wywiad z drugiej edycji Historii Miganej. Tym razem jest to wywiad z wieloletnim duszpasterzem niesłyszących z Tarnowa – ks. Adamem Nowakiem. W bogatej biografii kapłana znajdziecie też wątek wrocławski. Otóż ostatni ze świadków historii studiował w stolicy Dolnego Śląska. W ten sposób przygotowywał się do prowadzenia biblioteki seminaryjnej w Tarnowie.

Podobnie jak poprzednie wywiady, również i ten powstał w ramach projektu Historia Migana realizowanego przez Fundację FONIS przy współpracy z Ośrodkiem Pamięć i Przyszłość. Wszystkie zrealizowane dotychczas filmy dostępne są w zakładce HISTORIA MIGANA.

Ks. Adam Nowak porusza między innymi następujące tematy:

  1. Dzieciństwo i młodość w rodzinie nauczycielskiej, a następnie okres seminaryjny
  2. Placówki duszpasterskie w Łękach Górnych, Brzesku, a także w Tarnowie
  3. Wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie
  4. Prowadzenie nie tylko biblioteki seminaryjnej, ale również archiwum diecezjalnego
  5. Tworzenie duszpasterstwa niesłyszących w diecezji tarnowskiej
  6. Praca na rzecz osób głuchoniemych
  7. Współpraca z duszpasterzami niesłyszących, w szczególności zaś przy organizacji pielgrzymek niesłyszących
  8. Współorganizacja kursów w Katowicach-Panewnikach
  9. Kursy dla dzieci i młodzieży niesłyszącej
  10. Praca z osobami głuchoniewidomymi

Poniżej przedstawiamy krótki biogram ks. Adama Nowaka:

Ks. Adam Nowak urodził się 28 lutego 1927 roku w Rzędzianowicach. Jego rodzice byli nauczycielami. Po ukończeniu szkoły podstawowej kontynuował naukę w warunkach domowych. Następnie po II wojnie światowej ukończył szkołę ogólnokształcącą w Mielcu i wstąpił do seminarium duchownego w Tarnowie. Studiował również historię Kościoła na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po święceniach kapłańskich pracował kolejno w Łękach Górnych, Brzesku i Tarnowie. Był wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie oraz przez 28 lat prowadził bibliotekę seminaryjną i archiwum diecezjalne. Jest inicjatorem i twórcą duszpasterstwa niesłyszących w diecezji tarnowskiej. Napisał książkę „Duszpasterstwo Głuchoniemych”.

%d bloggers like this: