Rozwiązania architektoniczne dla niesłyszących

Rozwiązania architektoniczne dla niesłyszących. XI Niepowtarzalne Spotkanie odbyło się 22 lutego 2020 roku w Centrum Duszpasterskim Archidiecezji Wrocławskiej. Rozpoczęło się w samo południe od spotkania integracyjnego przy kawie i herbacie. Następnie przyszedł czas na debatę na temat rozwiązań architektonicznych dla osób niesłyszących. Ciekawy wykład poprowadziła architekt Alicja Zawada, która jest jednocześnie animatorką i organizatorką Niepowtarzalnych Spotkań. 

Uczestnicy nie tylko z uwagą wysłuchali prowadzącej, ale też podjęli dyskusję. Bardzo chętnie dzielili się pomysłami i historiami opartymi na doświadczeniach z własnego życia.

Jakie są potrzebne rozwiązania architektoniczne dla niesłyszących? Uczestnicy spotkania za konieczne uznali alarmy świetlne we wszystkich zamkniętych pomieszczeniach publicznych. Dzięki temu np. do toalet publicznych i wind docierałaby informacja o zagrożeniu występującym w budynku i konieczności ewakuacji. Ponadto doświadczenia uczestników wskazują na potrzebę zainstalowania urządzeń audio-video w windach. W przypadku awarii umożliwiłyby one dwukierunkową łączność z obsługą techniczną dźwigu. Ważnym jest również, by w toaletach publicznych zapewniano odstęp między podłogą a skrzydłem drzwi oraz między drzwiami a sufitem, co w razie jakichkolwiek problemów (np. z zamkiem w drzwiach) gwarantuje możliwość kontaktu z kimś z zewnątrz. Nie bez znaczenia okazuje się również dobór materiałów budowlanych w konstrukcjach budynków.

Na końcu spotkania uczestnicy zostali zaproszenie do stałego już punkt programu. Zabawa „Kocham Cię Polsko” jak zawsze przyniosła wiele radości. Tym razem najciekawsze okazały się rundy „zagadka” i „piramida kubków”. Uczestnicy bawili się świetnie, bardzo miło spędzili ten wspólny czas.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i obecność, zaś Alicji za świetnie przygotowane spotkanie! Do zobaczenia w letnim sezonie na jubileuszowe X spotkanie pod patronatem Fundacji FONIS

%d bloggers like this: