Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To event minęło.

Spotkanie ze świętym Mikołajem w Fundacji FONIS

Grudzień 9, 2018 @ 12:00 - 14:00

fonis mikolaj 2017 - Spotkanie ze świętym Mikołajem w Fundacji FONIS

Spotkanie ze świętym Mikołajem w Fundacji FONIS. Podobnie jak przed rokiem w niedzielę 9 grudnia podopiecznych naszej fundacji odwiedzi święty Mikołaj. Wszystkie grzeczne dzieci otrzymają prezenty:)

Wkrótce więcej informacji na ten temat. A tymczasem zapraszamy do obejrzenia relacji z ubiegłorocznego spotkania mikołajkowego:

 

Święty Mikołaj urodził się w Patras w Grecji ok. 270 r. Był jedynym dzieckiem zamożnych rodziców, uproszonym ich gorącymi modłami. Od młodości wyróżniał się nie tylko pobożnością, ale także wrażliwością na niedolę bliźnich. Po śmierci rodziców swoim znacznym majątkiem chętnie dzielił się z potrzebującymi. Miał ułatwić zamążpójście trzem córkom zubożałego szlachcica, podrzucając im skrycie pieniądze. Wybrany na biskupa miasta Miry (obecnie Demre w południowej Turcji), podbił sobie serca wiernych nie tylko gorliwością pasterską, ale także troskliwością o ich potrzeby materialne.

Po długich latach błogosławionych rządów Mikołaj odszedł po nagrodę do Pana 6 grudnia (stało się to między rokiem 345 a 352). Jego ciało zostało pochowane ze czcią w Mirze, gdzie przetrwało do roku 1087. Dnia 9 maja 1087 roku zostało przewiezione do włoskiego miasta Bari. 29 września 1089 roku uroczyście poświęcił jego grobowiec w bazylice wystawionej ku jego czci papież bł. Urban II.

Święty MikołajW XIII wieku pojawił się zwyczaj rozdawania w szkołach pod patronatem św. Mikołaja stypendiów i zapomóg. Natomiast o popularności św. Mikołaja jeszcze dzisiaj świadczy piękny zwyczaj przebierania się ludzi za św. Mikołaja i rozdawanie dzieciom prezentów.

Postać Świętego, mimo braku wiadomości o jego życiu, jest jedną z najbardziej barwnych w hagiografii. Jest patronem Grecji, Rusi, Antwerpii, Berlina, Miry, Moskwy, Nowogrodu; bednarzy, cukierników, dzieci, flisaków, jeńców, kupców, marynarzy, młynarzy, notariuszy, panien, piekarzy, pielgrzymów, piwowarów, podróżnych, rybaków, sędziów, studentów, więźniów, żeglarzy.

źródło: www.brewiarz.pl

Szczegóły

Data:
Grudzień 9, 2018
Czas:
12:00 - 14:00
Wydarzenie Tagi:
, , , , , , ,

Miejsce

Centrum Duszpasterskie Archidiecezji Wrocławskiej
ul. Katedralna 4
Wrocław, Dolnośląskie 50-328 Polska

Organizator

Fundacja FONIS