100 lat niepodległości Polski – rola Kościoła

100 lat niepodległości Polski – rola Kościoła. W kolejnym miesiącu jubileuszowego roku 100 lat niepodległości Polski prezentujemy kolejną kartę z kalendarza. Został on przygotowany specjalnie na tę okazję przez wrocławskie Duszpasterstwo Niesłyszących. Październikowa karta przedstawia rolę Kościoła w okresie zaborów, a także jego zaangażowanie w odzyskanie wolności. Nasza fundacja przygotowała tłumaczenie na język migowy.

Trudny był czas braku Polski na mapie świata. Zaborcy nie tylko zabrali Polakom państwowość, ale również ustawicznie niszczyli polskość. Wobec tego zagrożenia Kościół Katolicki stał się przestrzenią, w której pielęgnowano ducha narodowego. Szczególnie ważnym miejscem w tym czasie było sanktuarium w Częstochowie. Pielgrzymowali do niego licznie Polacy z trzech zaborów. Rozwinął się tam kult Maryi jako Królowej Narodu Polskiego. Car rosyjski widząc to określił Maryję mianem „największej rewolucjonistki w Królestwie Polskim”.

 

100 lat niepodległości Polski e1533116821384 - 100 lat niepodległości Polski - rola Kościoła

kalendarz 100 lat niepodległości Polski

 

Fundacja FONIS przygotowała do kalendarza filmowe ilustracje w Polskim Języku Migowym (PJM). Zapraszamy do odwiedzenia strony www.kalendarz.fonis.pl. Prezentujemy tam m.in. informacje o rozbiorach Polski, Konstytucji 3 Maja, Powstaniu Styczniowym. Mówimy także o tym, co pomogło Polakom przetrwać trudny czas 123 lat niewoli.

%d bloggers like this: