100 lat niepodległości Polski – Wóz Drzymały

100 lat niepodległości Polski. W kolejnym miesiącu jubileuszowego roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości prezentujemy kolejną odsłonę kalendarza przygotowanego przez naszą fundację. Tym razem prezentujemy barwną postać Michała Drzymały, który prowadził niemilitarną walkę z zaborcą.

 

Michał Drzymała, który nie otrzymał zgody władz pruskich na budowę domu, kupił wóz cyrkowy, w którym zamieszkał wraz z rodziną. Zarzucono mu wówczas, że skoro wóz stoi w jednym miejscu jest domem. Drzymała więc przesuwał wóz na niewielką odległość i tłumaczył, że pojazd ruchomy nie podlega przepisom prawa budowlanego. Sądowy spór z administracją trwał blisko 4 lata. Bardzo szybko Drzymała ze swoim wozem stał się symbolem walki Polaków z germanizacją w zaborze pruskim.

 

Fundacja FONIS przygotowała ilustracje filmowe w Polskim Języku Migowym (PJM) do kalendarza na 100 lat niepodległości Polski. Zapraszamy do odwiedzenia strony www.kalendarz.fonis.pl, na której prezentujemy m.in. informacje o rozbiorach Polski, Konstytucji 3 Maja, Powstaniu Styczniowym oraz o tym, co pomogło Polakom przetrwać trudny czas 123 lat niewoli i – po tak długim czasie – odzyskać niepodległość.

100 lat niepodległości Polski - 100 lat niepodległości Polski - Wóz Drzymały

kalendarz 100 lat niepodległości Polski

 

Accessibility Toolbar