24. Igrzyska Olimpijskie Niesłyszących

24. Igrzyska Olimpijskie Niesłyszących. Deaflympics, czyli Igrzyska olimpijskie niesłyszących, to międzynarodowe zawody sportowe w wielu dziedzinach. W tym roku po raz pierwszy odbędą się w Brazylii (od 5 do 21 grudnia). Zawody letnie odbyły się pierwszy raz w Paryżu w 1924 roku i organizowane są co 4 lata. Zawsze rok po klasycznych letnich Igrzyskach Olimpijskich. W zawodach bierze udział około 4500 zawodników z ponad 100 krajów. Reprezentanci Polski są obecni na Deaflympics już od pierwszej olimpiady. Aby wziąć udział w zawodach, sportowiec musi mieć obuuszny ubytek słuchu o wysokości minimum 55 dB. W czasie rozgrywek nie wolno korzystać z aparatów słuchowych ani implantów, zaś w komunikacji wykorzystuje się głównie gesty oraz znaki świetlne. Dyscypliny sportowe, w których rywalizują Głusi, to między innymi siatkówka, koszykówka, piłka nożna, pływanie, zapasy, karate, judo, tenis, badminton, strzelectwo, golf i bieg na orientację.

W związku z trwającą epidemią koronawirusa, organizatorzy zdecydowali o zmianie daty igrzysk na 1 – 15 maja 2022 roku.

24. Igrzyska Olimpijskie Nieslyszacych - 24. Igrzyska Olimpijskie Niesłyszących

Kalendarz Niesłyszących 2021 jest kolejnym już kalendarzem wydanym przez naszą fundację. W poprzednich publikowaliśmy kalendarze poświęcone słynnym postaciom związanym ze światem ciszy (rok 2020), pielgrzymkom niesłyszących w Polsce (rok 2019) czy też stuleciu odzyskania przez Polskę niepodległości (rok 2018). Tym razem tematem wiodącym uczyniliśmy największe międzynarodowe wydarzenia związane ze światem ciszy. Na kolejnych stronicach znajdziemy zwięzły opis różnych inicjatyw organizowanych przez niesłyszących i słabosłyszących z różnych stron świata. Obok wydarzeń o charakterze religijnym znajdziemy również wydarzenia sportowe, kulturalne i związane z  nauką.

W tym roku wydanie kalendarza wsparł bank Credit Agricoole Bank Polska. Mogliśmy także liczyć na wsparcie Fundacji Migawka, Duszpasterstwa Niesłyszących z Wrocławia i osób prywatnych.

Accessibility Toolbar