Aktywny senior – finał drugiej edycji

Aktywny senior – finał drugiej edycji. Dziś kończymy zadanie publiczne współfinansowane ze środków Gminy Wrocław „Działania na rzecz wrocławskich seniorów w latach 2020-2021 – Aktywny senior”. I choć czas na realizację zadania był bardzo trudny z powodu epidemii koronawirusa, która uniemożliwiała nam wiele działań w zaplanowanym czasie, to udało nam się z sukcesem wykonać plan. Czas więc na podsumowanie.

Fundacja FONIS realizowała projekt w okresie od 3 lutego 2020 do 20 grudnia 2021 roku. Z propozycji adresowanych do beneficjentów skorzystała łącznie grupa kilkudziesięciu osób. Byli wśród nich zarówno stali miłośnicy aktywności senioralnych, ale też tacy, którzy brali udział jedynie w niektórych wydarzeniach. Jednakże wszyscy zgodnie twierdzili, że wszystkie propozycje były bardzo ciekawe i aktywizujące środowisko do działania. A to był przecież nasz cel.

Aktywny senior 2020 2021 - Aktywny senior – finał drugiej edycji

Zajęcia warsztatowe

Niesłyszący i słabosłyszący seniorzy skupieni wokół Klubu Seniora „Integracja” uczestniczyli w różnych zajęciach warsztatowych. Były więc między innymi warsztaty ceramiczne, filcowania, rękodzieła, a także ogrodnicze. Efektem każdych były piękne prace rękodzielnicze seniorów w postaci chociażby drobnych elementów biżuterii czy większych kompozycji ogrodniczych jak na przykład kokedamy – to znaczy wiszące ogrody. Ponadto zaproponowaliśmy naszym seniorom warsztaty dietetyczne i kulinarne. Tu natomiast najprzyjemniejszą częścią była degustacja przygotowanych przez siebie potraw i przekąsek. Oczywiście wszystko w duchu zdrowego odżywiania się. Inną propozycją był cykl warsztatów teatralnych, który w całości odbył się dopiero w drugim roku projektowym. Jego efektem było przedstawienie pt. „Bajka o uczuciach”, które seniorzy zaprezentowali w czasie spotkania wigilijnego. W trakcie trwania projektu były również spotkania o charakterze edukacyjnym. Wszystkie zajęcia warsztatowe prowadziła wyspecjalizowana kadra, dzięki czemu seniorzy w pełni mogli skorzystać z przygotowanych propozycji.

Filcowanie bez tejemnic1 - Aktywny senior – finał drugiej edycji

wiszący ogród2 - Aktywny senior – finał drugiej edycji

Seniorzy gotuja2 - Aktywny senior – finał drugiej edycji

Wyjścia rekreacyjno-kulturalne

Ponadto projekt zakładał zorganizowanie 18 wyjść rekreacyjno-kulturalnych oraz jednodniową wycieczkę do Arboretum w Wojsławicach. Wszystkie udało się zorganizować, choć w trakcie zmieniliśmy nieco charakter tych wydarzeń. Z powodu epidemii COVID-19 więcej przebywaliśmy na świeżym powietrzu i w obiektach, gdzie możliwe było zachowanie zasad reżimu sanitarnego. I tak ćwiczyliśmy nordic walking, byliśmy w zoo, wrocławskim Ogrodzie Botanicznym, Ogrodzie Japońskim, płynęliśmy statkiem po Odrze, ale także relaksowaliśmy się w grocie solnej. Innym zaś razem wybraliśmy się na kręgle czy też na seans filmowy do kina. Zachęcaliśmy w ten sposób seniorów do aktywnego spędzania czasu i udziału w życiu kulturalnym miasta.

seniorzy i dinozaury - Aktywny senior – finał drugiej edycji

Jesienna wycieczka seniorów 3 - Aktywny senior – finał drugiej edycji

aktywnosc ruchowa seniorow2 - Aktywny senior – finał drugiej edycji

Podziękowania!

W czasie gdy pozwalały na to obowiązujące przepisy związane z COVID-19, spotkania odbywały się dwa, trzy, a nawet cztery razy w miesiącu. A wszystkie pod czujnym okiem koordynatora projektu – pani Elżbiety Gorgoń. DZIĘKUJEMY pani Elu! No i oczywiście dziękujemy naszym wspaniałym Seniorom za aktywny i radosny udział w projekcie!

Tak więc za nami Aktywny senior – finał drugiej edycji. Ale już dziś szykujemy się na trzecią edycję projektu, którą mamy nadzieję rozpocząć 1 lutego 2022 roku.

Zadanie publiczne „Działania na rzecz wrocławskich seniorów w latach 2020-2021 – Aktywny senior” współfinansowane było ze środków Gminy Wrocław (www.wroclaw.pl).

PL podstawowy 01 - Aktywny senior – finał drugiej edycji