Aktywny senior na mecie!

Aktywny senior na mecie! W listopadzie zakończyliśmy działania w ramach realizacji zadania publicznego współfinansowanego ze środków Gminy Wrocław „Działania na rzecz wrocławskich seniorów w 2019 roku – Aktywny senior”. Czas więc na podsumowanie.

Fundacja FONIS realizowała projekt w okresie od kwietnia do listopada 2019. Z propozycji projektowych skorzystała łącznie grupa kilkudziesięciu osób. Byli wśród nich zarówno stali miłośnicy aktywności senioralnych, ale też tacy, którzy brali udział jedynie w niektórych wydarzeniach. Jednakże wszyscy zgodnie twierdzili, że wszystkie propozycje były bardzo ciekawe i aktywizujące środowisko do działania. A to był przecież nasz cel.

Zajęcia warsztatowe

Seniorzy skupieni wokół Klubu Seniora „Integracja” uczestniczyli w 4 rodzajach warsztatów. Dwukrotnie były to warsztaty ogrodnicze. W czasie pierwszych nauczyli się, jak pielęgnować rośliny w swoich domach. Natomiast w trakcie drugich samodzielnie skomponowali „lasy w słoiku”. Ale to nie był koniec rękodzieł. W maju bowiem na warsztatach rękodzieła seniorzy własnoręcznie wykonali kolorowe witraże-anioły. Prezentowaliśmy je w czasie corocznego Festyny św. Filipa Smaldone. To była prawdziwa galeria sztuki. Również dwukrotnie uczestnicy projektu spotkali się na warsztatach dietetycznych. Dowiedzieli się między innym, jak zdrowo się odżywiać, a także nauczyli właściwego doboru składników podczas komponowania posiłków. Najprzyjemniejszym momentem tych warsztatów była jednak degustacja zdrowej żywności. A jeśli już o jedzeniu mowa, to trzeba przypomnieć, że w projekcie swoje miejsce znalazły także warsztaty kulinarne. Tu również po wcześniejszym samodzielnym przygotowaniu odbyła się konsumpcja pysznej zupy z zielonych warzyw i innych przysmaków. Wszystkie warsztaty prowadziła wyspecjalizowana kadra, dzięki czemu w pełni mogliśmy skorzystać z zajęć.  

 

 

Wyjścia rekreacyjno-kulturalne

Ponadto projekt zakładał zorganizowanie wyjść rekreacyjno-kulturalnych. I tak, dwukrotnie byliśmy na relaksie w grocie solnej. Innym zaś razem wybraliśmy się na kręgle. Tu poczuliśmy ducha sportowej rywalizacji. Było również miejsce na spacer po wrocławskim Ogrodzie Botanicznym i seans filmowy w kinie. Zachęcaliśmy w ten sposób seniorów do aktywnego spędzania czasu i udziału w życiu kulturalnym miasta.

 

 

Spotkania odbywały się 2 razy w miesiącu – jedno spotkanie warsztatowe, jedno rekreacyjno-kulturalne. A wszystkie pod czujnym okiem koordynatora projektu – pani Elżbiety Gorgoń, która jak nikt inny zna i potrafi pracować z naszymi seniorami. DZIĘKUJEMY pani Elu! No i oczywiście dziękujemy naszym wspaniałym Seniorom za aktywny i radosny udział w projekcie!

Tak więc tegoroczny Aktywny senior na mecie, ale kto wie? Może w następnym roku rozpoczniemy kolejną edycję projektu…   

Zadanie publiczne: Działania na rzecz wrocławskich seniorów w 2019 roku – Aktywny senior współfinansowane było ze środków Gminy Wrocław.

%d bloggers like this: