Alexander Bell

Alexander Bell jest bohaterem styczniowej karty w “Kalendarzu Niesłyszących 2020”. Zapraszamy do obejrzenia filmu w Polskim Języku Migowym, a także zapoznania się z biografią postaci.

Alexander Graham Bell – styczeń 2020

 

Alexander Graham Bell (1847-1922)

wynalazł telefon i około 30 innych wynalazków – np. głośnik, mikrofon i gramofon. Był również słynnym nauczycielem osób głuchych. Jego mama (Eliza Grace Symonds) i jego żona (Mabel Hubbard) były niesłyszące. Alexander natomiast miał bardzo dobry słuch i od dziecka uczył się gry na fortepianie. W szkole był bardzo zdolnym uczniem. Lubił przedmioty ścisłe, szczególnie biologię. Chęć do nauki przekazał Alexandrowi jego dziadek .

Ojciec Alexandra  miał silny charakter i bardzo surowo wychowywał swojego syna. Ojciec był nauczycielem dykcji i zajmował się leczeniem wad wymowy. Stworzył system nazwany „widzialną mową”. To system znaków , które pokazywały, jak powinny układać się usta i język, aby wymówić daną głoskę, np.: „a”, „sz”, „d”. W 1868 roku Alexander został asystentem ojca w jego gabinecie w Londynie. Prowadzili tam lekcje wymowy. W 1870 roku Alexander przerwał studia na uniwersytecie w Edynburgu, wyjechał z Anglii i popłynął z rodzicami do Ameryki. Miał już 23 lata, ale ojciec wciąż traktował go jak dziecko i zmusił Alexandra, żeby nauczał głuchych. Z czasem Alexander bardzo polubił swój zawód.

Nauczyciel niesłyszących

W 1871 roku Alexander wyjechał do Bostonu i przekazywał tam wiedzę na temat „widzialnej mowy”. W 1872 roku założył w tym mieście swoją szkołę, w której nauczał dorosłych. Przygotowywał nauczycieli do uczenia niesłyszących. W tej pracy Alexander zauważył, że surowe metody jego ojca można zmienić. Dzieci lepiej reagowały na życzliwość i cierpliwość nauczycieli. To odkrycie było w XIX wieku wyjątkowe. Alexander chciał umożliwić głuchym słyszenie. Pokazywał głuchym, jak powstają dźwięki, i doskonalił ich wymowę. Wyjaśniał, jak drgania tworzą fale akustyczne, i jak te fale są słyszane przez słyszących. Na przykład Alexander mówił i przykładał usta do balonów, które trzymały głuche dzieci. Dzięki temu dzieci czuły drgania.

Uczennicą Alexandra Bella była Mabel Hubbard, która nie słyszała od czasu, gdy skończyła 5 lat. Mabel po kilku latach została żoną Alexandra. Alexander przez całe życie próbował wynaleźć urządzenie, które przywróci głuchym słuch. Nigdy mu się to nie udało. Otworzył za to drugą szkołę – w Waszyngtonie – oraz sfinansował szkołę dla głuchych w rodzinnej Szkocji. Zawsze troszczył się o głuchych.


“Kalendarz Niesłyszących 2020” wydała Fundacja FONIS w ramach realizacji projektu współfinansowanego ze środków Gminy Wrocław.

Accessibility Toolbar