Bohaterstwo w czasach epidemii – cz. 2

Przed kilkoma dniami rozpoczęliśmy cykl wpisów pod wspólnym tytułem: Bohaterstwo w czasach epidemii. Prezentujemy w nim działania wolontariuszy Fundacji FONIS. Podejmują oni różne wysiłki, aby można było sprostać trudnej codzienności, w której wszyscy się znaleźliśmy. Dziś druga odsłona. Jej bohaterem jest Rafał.

Na co dzień od 11 lat pracuje jako technik sterylizacji medycznej we wrocławskim szpitalu. W czasie epidemii koronawirusa jest to szpital jednoimienny. Trafia tu więc większość chorych na COVID-19. Praca w takim miejscu niesie ze sobą zatem ogromne ryzyko zakażenia się koronawirusem. Usprawiedliwione byłoby więc pójście na zwolnienie lekarskie i uniknięcie zachorowania. Tym bardziej, że – jak mówi Rafał – 3 lata temu sam poważnie chorował i przeszedł trudną operację, a to naraża go dodatkowo. A mimo to trwa na stanowisku pracy. Dlaczego? Bo, jak wspomina, w czasie jego choroby wspomogło go wielu ludzi. Przyszedł więc czas, by pomóc innym.

 

Po prostu robię, co trzeba…

W rozmowie podkreśla, że w żaden sposób nie czuje się bohaterem. Realizuje po prostu swoje powołanie w pracy, którą stara się wykonywać najlepiej jak można. A co robi? Przy pomocy nowoczesnej technologii przeprowadza na terenie szpitala dekontaminacje pomieszczeń, tj. sal chorych, sal intensywnej terapii i bloku operacyjnego. Ma to za zadanie nie tylko nie dopuścić do zakażenia innych pacjentów. Zapewnia także personelowi medycznemu sterylne warunki, bezpieczeństwo, jak również komfort pracy. Na pytanie, czy się boi, odpowiada:

„Każdy się boi. Boję się o rodzinę, żonę, dzieci, wnuka, znajomych. Ale to właśnie tym miejscu i czasie postawił mnie Pan Bóg. Czuję Jego błogosławieństwo i opiekę. Nie jestem bohaterem. Po prostu robię, co trzeba”.

W rozmowie dodaje jeszcze, że jeśli do szpitala trafiłyby osoby niesłyszące czy słabosłyszące, mogą oczywiście liczyć na jego pomoc i wsparcie. Brawo Rafał! Jesteś naszym bohaterem 🙂

 

 

Na kolejną odsłonę wyjątkowych w czasach koronawirusa działań naszych wolontariuszy i nie tylko, zapraszamy już wkrótce. A jeśli znacie kogoś wśród naszej fundacyjnej społeczności, kto wykazuje się odwagą i poświęceniem w tym trudnym czasie, piszcie do nas (kontakt@fonis.pl). Z przyjemnością o tym napiszemy na naszej stronie i profilu facebookowym!            

Accessibility Toolbar