Bohaterstwo w czasach epidemii – cz. 4

Prezentujemy kolejny, prawdopodobnie ostatni wpis, w ramach cyklu “Bohaterstwo w czasach epidemii”. Podobnie jak w poprzednich, tak i w tym, prezentujemy postawy i działania osób związanych z Fundacją FONIS w trudnych czasach epidemii. Tym razem chcemy Wam powiedzieć o naszej pani prezes – Renacie Maciejewskiej.

Renata z wykształcenia jest krawcową. Przed miesiącem, gdy tylko pojawiły się w przestrzeni publicznej informacje o możliwości wsparcia ośrodków medycznych poprzez uszycie maseczek, przystąpiła do pracy. Z własnych zapasów bawełnianego materiału, jakie miała w domu, uszyła ponad 50 sztuk maseczek, które przekazaliśmy na podstacje pogotowia ratunkowego i SOR.

Gdy niedługo potem polski rząd wprowadzał obowiązek zasłaniania ust i nosa, finalizowaliśmy zakup materiałów niezbędnych do przygotowania kolejnej porcji maseczek. Tym razem mieliśmy już ponad 60 sztuk. Trafiły one do wolontariuszy i podopiecznych fundacji. Były wśród nich także rozmiary dziecięce, szyte na specjalne zamówienie. Niewątpliwie najwięcej emocji budziła maseczka dla osoby komunikującej się w języku migowym. Zaprojektowana i uszyta w ten sposób, aby osoba niesłysząca mogła widzieć usta mówiącego. Reniu, brawo za kreatywność.

IMG 20200417 WA0002 350x467 - Bohaterstwo w czasach epidemii – cz. 4

Na pytanie o czas, poświęcony na przygotowanie, Renata odpowiada, że było go wiele. Uszycie maseczki wymaga bowiem odpowiedniej procedury. Po wykrojeniu materiału o odpowiednich wymiarach, trzeba go najpierw zaprasować, a dopiero potem zszywać. Po uszyciu ponowne prasowanie i mocowanie gumek do zakładania na uszy.

Na tym jednak nie koniec. Renata pracuje aktualnie nad trzecią partią maseczek, które – podobnie jak pierwszą – planujemy przekazać zaprzyjaźnionej firmie First Aid24. Za jej pośrednictwem zaś maseczki trafią do ośrodków medycznych.

Jeśli znacie kogoś wśród naszej fundacyjnej społeczności, kto wykazuje się odwagą i poświęceniem w tym trudnym czasie, piszcie do nas (kontakt@fonis.pl). Z przyjemnością o tym napiszemy w ramach cyklu “Bohaterstwo w czasach epidemii” na naszej stronie i profilu facebookowym!

Accessibility Toolbar