Bohaterstwo w czasach epidemii

Niestety czas epidemii koronawirusa trwa nadal. Nikt nie potrafi powiedzieć, jak długo taki stan utrzyma się w naszym kraju i kiedy wrócimy do normalności. Wiele osób jednak podejmuje różne działania i wysiłki, aby można było sprostać tej trudnej codzienności. Wśród takich osób są również wolontariusze Fundacji FONIS. Wiedząc o działaniach sporej grupy naszych wolontariuszy, rozpoczynamy cykl postów, w których prezentować będziemy nasze bohaterstwo w czasach epidemii. Dziś pierwsza taka odsłona.

Za nami święta wielkanocne…

… był to nie tylko czas, który zmuszeni byliśmy spędzić często w samotności, z daleka od naszych bliskich. Ale był to także czas z daleka od kościołów, które wciąż pozostają zamknięte. Niemożliwe było zatem tradycyjne przeżywanie Wielkiego Postu oraz uczestnictwo w obrzędach Triduum Paschalnego. I tu z pomocą przyszli nasi wolontariusze. Wśród nich jest ks. Tomasz – założyciel fundacji i diecezjalny duszpasterz niesłyszących. To z jego inicjatywy, począwszy od 15 marca, transmitowane są w Internecie niedzielne msze św. w języku migowym. Z jego inicjatywy również w dniach od 29 marca do 1 kwietnia 2020 odbyły się wirtualne rekolekcje wielkopostne dla niesłyszących zatytułowane „Nowe życie”. Przygotowane 4 filmy z naukami rekolekcyjnymi uczyły nas, jak być dociekliwym jak Nikodem, radykalnym jak Jan Chrzciciel, a także gorliwym jak św. Paweł. To właśnie dzięki tym rekolekcjom społeczność osób niesłyszących i słabosłyszących mogła lepiej duchowo przygotować się na przeżywanie tajemnicy zmartwychwstania Pana Jezusa.

A potem był Wielki Tydzień…

… i przygotowanie Triduum Paschalnego. Dzięki zaangażowaniu kilkunastu naszych wolontariuszy mogliśmy uczestniczyć on-line w tych wyjątkowych uroczystościach, począwszy od Wielkiego Czwartku aż do Poniedziałku Wielkanocnego. Profil facebookowy Duszpasterstwa Niesłyszących we Wrocławiu zgromadził setki odbiorców. Wśród nich oczywiście były osoby niesłyszące i słabosłyszące, ale również ich rodziny, przyjaciele i sympatycy fundacji i duszpasterstwa. Za możliwość duchowego przeżycia tych dni oraz za przygotowanie i tłumaczenie na język migowy całego Triduum Paschalnego dziękujemy: ks. Tomaszowi, s. Bonicie, s. Katarzynie, Renacie, Marii, Adrianowi, Mateuszowi, Izabeli, Przemysławowi, Małgorzacie, Magdalenie, Dominice i Przemysławowi. Śmiało możemy powiedzieć, że takie działanie to prawdziwe bohaterstwo w czasach epidemii.

 

Na kolejną odsłonę wyjątkowych w czasach koronawirusa działań naszych wolontariuszy i nie tylko, zapraszamy już wkrótce. A jeśli znacie kogoś wśród naszej fundacyjnej społeczności, kto wykazuje się odwagą i poświęceniem w tym trudnym czasie, piszcie do nas (kontakt@fonis.pl). Z przyjemnością o tym napiszemy na naszej stronie i profilu facebookowym!

Accessibility Toolbar