Chleb wypieczony w towarzystwie alpak

Chleb wypieczony w towarzystwie alpak. W środę 8 maja 2024 roku Fundacja FONIS zaprosiła niesłyszących i słabosłyszących seniorów do udziału w kolejnym wydarzeniu. Tym razem członkowie Klubu Seniora “Integracja” wyruszyli do Zaboru Wielkiego koło Miękini. Tam w Ekomuzeum Tradycyjnego Rolnictwa czekała na nas pani Beata z mocą atrakcji. Pierwszą – i trochę niespodziewaną – był fakt, że wielu niesłyszących seniorów znało rodziców pani Beaty. Byli oni bowiem w latach powojennych nauczycielami w Ośrodku dla Głuchych przy ulicy Dworskiej we Wrocławiu.

Po przywitaniu i obowiązkowym myciu rąk przystąpiliśmy do pracy. Ta zaś polegała na przygotowaniu ciasta chlebowego. Do tego potrzebowaliśmy zakwasu, odrobiny drożdży (żeby przyspieszyć proces przygotowania chleba), wody, mąki pszennej i żytniej oraz dodatków, czyli między innymi ziaren czarnuszki, sezamu i słonecznika. Wyrobienie ciasta poszło całkiem sprawnie. Gdy było już gotowe, odstawiliśmy je, aby urosło. W tym czasie zaprosiliśmy seniorów na kolejną atrakcję. Było to spotkanie z alpakami. Uczestnicy dowiedzieli się, że naturalnym środowiskiem ich życia jest Ameryka Południowa. Te należące do rodziny wielbłądowatych zwierzęta dają hodowcą wełnę znacznie cieplejszą, wytrzymalszą i lżejszą niż wełna owcza. Po garści informacji na temat bezpiecznego obcowania z alpakami, każdy mógł nakarmić zwierzę, pogłaskać je oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

W oczekiwaniu na wyrośnięcie ciasta seniorzy mogli również narwać sobie mięty ogrodowej i nakarmić kozy. Po takich atrakcjach konieczne było ponowne mycie rąk, by ponownie stanąć przy stolnicach. Każdy dostał porcję ciasta i uformował swój bochenek, który chwilę potem trafił do pieca. My zaś ruszyliśmy z kiełbaskami do ogniska. Nim zdążyliśmy się najeść, chleby były już gotowe.

Chleb wypieczony w towarzystwie alpak 2 - Chleb wypieczony w towarzystwie alpak Chleb wypieczony w towarzystwie alpak 1 - Chleb wypieczony w towarzystwie alpak Chleb wypieczony w towarzystwie alpak 3 - Chleb wypieczony w towarzystwie alpak

Wydarzenie odbyło się w ramach zadania publicznego „Działania na rzecz wrocławskich seniorów w 2024 roku – Aktywny senior” współfinansowanego ze środków Gminy Wrocław (www.wroclaw.pl).

PL podstawowy 01 - Chleb wypieczony w towarzystwie alpak

Accessibility Toolbar