Co z Ruchomą szopką we Wrocławiu?

Z różnych stron docierają do nas pytania: Co z Ruchomą szopką we Wrocławiu? Czy będzie otwarta w tym roku? Od kiedy można zwiedzać szopkę? Inni do pytań dodają wspomnienia, mówiąc, że jako dzieci co roku odwiedzali kościół na Piasku, by w długiej kolejce czekać na wejście do szopki.

Niestety nie mamy odpowiedzi, która wywołałaby uśmiech na twarzach pytających. Od listopada 2021 roku Ruchoma szopka we Wrocławiu jest zamknięta. Przez miniony 2022 rok Fundacja FONIS podejmowała rozmowy z różnymi podmiotami, które dawały nadzieję na zmianę tego stanu. Ostatecznie jednak nie przyniosły rozwiązań, które pozwoliłyby na ponowne otwarcie ekspozycji.

Ruchoma szopka, której historia sięga lat sześćdziesiątych minionego wieku, mocno wpisała się w koloryt miasta Wrocławia. Tworzona przez wiele lat pod czujnym okiem ks. Kazimierza Błaszczyka miała swój niezwykły koloryt. Styl wrocławskiej szopki można by nazwać eklektycznym, bowiem ekspozycja łączyła sacrum i profanum. Obok świętej rodziny figurki papy smurfa i kaczora donalda, zaś w tle tradycyjne ludowe stroje łowickie. Jeszcze dalej wieża Eiffla, kolejka elektryczna, wyścigi samochodów sportowych, szklane domy, wiatraki i wiele innych ciekawych postaci. Sporo z nich się porusza, kręci w kółko, błyska kolorowym światłem. A między tym wszystkim choinki ozdobione bombkami i oplecione światełkami z peerelowskiej Polski.

Decyzja o zamknięciu szopki była o tyle trudna, co konieczna. Stan techniczny ekspozycji nie pozwala na jej otwarcie i udostępnianie dla zwiedzających. Zapraszamy jednak do wirtualnego odwiedzenia słynnej wrocławskiej Ruchomej szopki. Jest to możliwe dzięki nagraniu z 2020 roku:

Accessibility Toolbar