Danuta Giergun – Kalendarz Niesłyszących 2024

Danuta Giergun to bohaterka czerwcowej karty Kalendarza Niesłyszących 2024. Artystka malarka z zamiłowania. Urodzona w Kamieniu na Podkarpaciu. Zajmuje się malarstwem i rysunkiem. Jest współzałożycielką i długoletnią przewodniczącą Koła Malarskiego w Domu Kultury Polskiego Związku Głuchych w Krakowie. Jej prace były wystawiane na licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych, m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Niepełnosprawnych Artystów na Tajwanie i Międzynarodowych Biennalach Sztuk Plastycznych Osób Niepełnosprawnych. Zdobyła wyróżnienia na I i II Ogólnopolskim Biennale Sztuki Nieprofesjonalnej w Skawinie. Ponadto Danuta Giergun jest członkiem Grupy Artystów Głuchych i mistrzem akwareli, bo to jej ulubiona technika malarska.

Danuta Giergun Kalendarz Nieslyszacych 2024 - Danuta Giergun - Kalendarz Niesłyszących 2024

W tegorocznym Kalendarzu Niesłyszących prezentujemy G/głuchych artystów. Na poszczególnych stronach prezentujemy 12 postaci aktywnych twórczo w różnych dziedzinach artystycznych. Są wśród nich aktorzy teatralni, malarze, graficy i wiele innych interesujących specjalizacji z różnych stron Polski. Nasze wrocławskie środowisko reprezentuje pan Przemysław Sławik – autor logo Fundacji FONIS. Na uwagę zasługuje również fakt, że autorką projektu graficznego tegorocznego Kalendarza jest niesłysząca graficzka Alicja Zawada.

Wydawanie Kalendarza Niesłyszących jest stałym działaniem Fundacji FONIS i ma już swoją kilkuletnią tradycję. W minionych latach w naszym kalendarzu prezentowaliśmy różnorodną tematykę związaną ze światem ciszy. Były więc m.in. sławne postacie, pielgrzymki niesłyszących w Polsce czy też największe międzynarodowe wydarzenia. Prezentowaliśmy także alfabety migowe różnych krajów, alternatywne metody komunikacji oraz kapłanów zasłużonych dla świata ciszy.

Accessibility Toolbar