Dla studentów pedagogiki

Dla studentów pedagogiki. W poniedziałkowe przedpołudnie 28 listopada 2022 roku wolontariusze Fundacji FONIS wybrali się na Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu. Mateusz i Przemysław odwiedzili studentów pedagogiki, którzy od października uczą się języka migowego.

Młodzież akademicka, która od dwóch miesięcy poznaje świat ciszy, dziś z zainteresowaniem słuchała zaproszonych gości. Najpierw wystąpił Mateusz, który opowiadając historię swojego życia, wskazał na trudności, z jakimi mierzy się głuche dziecko słyszących rodziców. A ponieważ edukację w szkole podstawowej rozpoczął od nauki fonogestów, zaprezentował studentom ten alternatywny wobec języka migowego sposób komunikacji. Mówił też o doświadczeniu pracy jako jedyny głuchy w zespole słyszących pracowników oraz w zespole głuchych pracowników. Następnie głos zabrał Przemysław. Ten zaś (na prośbę wykładowcy) opowiedział o swoim życiu w języku polskim (nie w języku migowym). Pokazał słuchaczom implant ślimakowy oraz opowiedział o operacji implantacji w 4 roku życia i o wieloletnim procesie rehabilitacji słuchowej.

Wykładowca podsumowując to, o czym mówili Mateusz i Przemysław i jak mówili (pierwszy za pomocą języka migowego drugi za pomocą języka fonicznego) wskazał jak zróżnicowane jest środowisko osób niesłyszących. Studenci z dużym zainteresowaniem wysłuchali prelegentów. Zadawali sporo pytań. Mamy nadzieję, że spotkania takie jak to dzisiejsze ze studentami pedagogiki pomagają czynić świat coraz bardziej otwartym i życzliwym wobec osób G/głuchych.

Dla studentow pedagogiki - Dla studentów pedagogiki Dla studentow pedagogiki1 - Dla studentów pedagogiki Dla studentow pedagogiki2 - Dla studentów pedagogiki

Accessibility Toolbar