Dzień chorego we Wrocławiu

Dzień chorego we Wrocławiu. W piątek 10 lutego 2023 roku podopieczni Fundacji FONIS uczestniczyli w obchodach Światowego Dnia Chorego 2023. We Wrocławiu główne uroczystości odbyły się na Ostrowie Tumskim. Najpierw o godzinie 10.00 w katedrze świętego Jana Chrzciciela była odprawiona Msza Święta. Przewodniczył jej ksiądz biskup Maciej Małyga. Następnie w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego odbył się poczęstunek dla uczestników spotkania i wspólne świętowanie. Organizatorem wydarzenia była Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. Fundacja FONIS natomiast zapewniła tłumaczenie całości na Polski Język Migowy.

Dzien chorego we Wroclawiu1 - Dzień chorego we Wrocławiu Dzien chorego we Wroclawiu - Dzień chorego we Wrocławiu Dzien chorego we Wroclawiu2 - Dzień chorego we Wrocławiu

Światowy Dzień Chorego ustanowił papież Jana Pawła II w dniu 13 maja 1992 roku. Od tamtego czasu corocznie 11 lutego w liturgiczne święto Matki Bożej z Lourdes obchodzimy dzień, w którym pochylamy się nad tematem choroby i cierpienia. Święto jest jednak nie tylko okazją, aby mówić o chorych. Jest również sposobnością, aby zobaczyć wielu współczesnych Samarytan, którzy cicho i wytrwale im służą.

Tegoroczne obchody odbędą się pod hasłem “Miej o nim staranie”. W orędziu przygotowanym przez papieża Franciszka na Światowy Dzień Chorego 2023 czytamy, że choroba jest częścią ludzkiego doświadczenia. Może jednak stać się czymś nieludzkim, jeśli jest przeżywana w izolacji i opuszczeniu, jeśli nie towarzyszy jej troska i współczucie. Franciszek zauważa, że to właśnie stosunek względem chorych pokazuje, jaki jest stan naszej wspólnoty, czy idziemy razem czy nie.

Accessibility Toolbar