Ekologia bez tajemnic

Ekologia bez tajemnic – tak moglibyśmy zatytułować tegoroczne świętowanie w Fundacji FONIS Międzynarodowego Dnia Głuchych. Właśnie pod hasłem ekologii upłynęło nam sobotnie popołudnie. Najpierw w sali Centrum Duszpasterskiego Archidiecezji Wrocławskiej przy Katedralnej 4 uczestniczyliśmy w wykładzie ekologa i podróżnika pana Dominika Dobrowolskiego na temat plastiku. Zaproszony gość w bardzo ciekawy sposób opowiadał, jak walczyć z plastikowymi odpadami, a także co każdy z nas może zrobić, aby nie zaśmiecać środowiska. Niezwykle zaskakujące były zdjęcia „skarbów”, które pan Dominik znalazł, wędrując po polskim Wybrzeżu z misją oczyszczenia plaż Morza Bałtyckiego. To nieprawdopodobne ile surowców marnujemy, wyrzucając byle gdzie butelki, puszki, reklamówki i inne przedmioty.

Ekologicznie po Wrocławiu

Następnie ekologicznymi pojazdami – meleksami – wyruszyliśmy na ekologiczna wycieczkę po ekologicznych miejscach Wrocławia. I tak odwiedziliśmy największy we Wrocławiu i jeden z największych parków w ogóle Park Szczytnicki nazywany zielonymi płucami naszego miasta. Potem pojechaliśmy do punktu codziennego pomiaru smogu i zapoznaliśmy się z metodami badania jakości powietrza. A dalej trasa wycieczki wiodła przez ul. Michalczyka do punktu PSZOK. Tu dowiedzieliśmy się, gdzie można oddać m.in. stare kanapy, gruz po remoncie mieszkania, zużyte opony czy zepsuty odkurzacz. Zapoznaliśmy się również z informacją o budowie 4 zbiorników retencyjnych umożliwiających gromadzenie ścieków nadmiarowych powstających w czasie ulewnych deszczów, które będą przesyłane do oczyszczalni ścieków w okresie jej mniejszego obciążenia. Odwiedziliśmy także wrocławską elektrownię wodną przy ul. Nowy Świat, a na koniec rozmawialiśmy o trasach tramwajów wodnych, bo takie być może będą pływać po Odrze.

 A kto z nami był?

W wydarzeniu uczestniczyło ponad 30 osób. Spotkanie, jak wiele takich spotkań w Fundacji FONIS, miało charakter międzypokoleniowy. Najmłodsi, Patryk i Ela, dzielnie pełnili funkcję asystentów naszego przewodnika ks. Tomasza, który jednocześnie tłumaczył na język migowy całe wydarzenie. Wszyscy uczestnicy z uwagą słuchali najpierw wykładu, a potem ciekawostek na temat wrocławskich ekologicznych zakątków. Śmiało możemy mówić, że ekologia skrywa przed nami już dużo mniej tajemnic. A wydarzenie ekologia bez tajemnic mogło odbyć się dzięki życzliwości i wsparciu zaprzyjaźnionego z nami banku Credit Agricoole Bank Polska. Naszym DARCZYŃCOM SERDECZNIE DZIĘKUJEMY! 

Accessibility Toolbar