Finał kursu PJM A1 – profil katechetyczny

Finał kursu PJM A1 – profil katechetyczny. Trzynastu wspaniałych zakończyło w czwartek 6 lipca 2023 roku kurs Polskiego Języka Migowego na poziomie A1. Był to pierwszy kurs o profilu katechetycznym, który zorganizowaliśmy wspólnie z Ogólnopolskim Duszpasterstwem Niesłyszących.

Wśród uczestników byli kapłani, klerycy, siostry zakonne i osoby świeckie, które już mają kontakt z niesłyszącymi. Byli też tacy, którzy niebawem zaczną pracę w świecie ciszy. Podczas 10 dni szkolenia uczestnicy poznali zarówno słownictwo związane z codziennym życiem, jak i potrzebne w pracy duszpasterskiej oraz katechetycznej. 90 godzin kursu pozwoliło poznać także elementy związane z historią i kulturą Głuchych oraz gramatyką polskiego języka migowego. Zajęcia prowadził ks. Tomasz Filinowicz – ogólnopolski duszpasterz niesłyszących oraz Alicja Zawada – niesłysząca lektorka z Fundacji FONIS. Każdego dnia kursanci uczestniczyli we Mszy świętej w języku migowym, zaś w niedzielę spotkali się z członkami Duszpasterstwa Niesłyszących we Wrocławiu.

Zajęcia odbywały się w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu. Tam też kursanci mieszkali i mieli zapewnione wyżywienie. Korzystając z okazji, że kurs odbywał się w mieście, w którym mieszkała Edyta Stein, w niedzielny poranek uczestnicy odwiedzili Dom Edyty Stein.

Zwieńczeniem szkolenia był egzamin, sprawdzający nabyte przez kursantów umiejętności. Komisja złożona z osób niesłyszących wszystkich oceniła pozytywnie. Mamy nadzieję, że te dobre noty znajdą odzwierciedlenie w codziennych kontaktach z G/głuchymi w poszczególnych ośrodkach w Polsce. Do zobaczenia za rok na A2:)

Final kursu PJM A1 profil katechetyczny - Finał kursu PJM A1 - profil katechetyczny Final kursu PJM A1 profil katechetyczny1 - Finał kursu PJM A1 - profil katechetyczny Final kursu PJM A1 profil katechetyczny 2 - Finał kursu PJM A1 - profil katechetyczny

Accessibility Toolbar