HISTORIA MIGANA

Historia migana to jeden z projektów działającego w naszej fundacji “Migającego studia”. Inspiracją do podjęcia działań był niesłyszący Franciszek Pyzio. To właśnie z nim kilkukrotnie spotykał się założyciel naszej Fundacji – ks. Tomasz Filinowicz, by za każdym razem dostać sporą porcję barwnych opowieści. Były to zarówno opowieści o życiu w przedwojenym Lwowie, jak i o powojennych początkach organizowania się społeczności niesłyszących we Wrocławiu. Każde kolejne spotkanie umacniało w kapłanie przekonanie, że warto te relacje ochronić przed zapomnieniem.

Historia Migana Franciszek Pyzio - HISTORIA MIGANA

Stało się to możliwe w roku 2016 roku, kiedy to Fundacja FONIS podjęła współpracę z Ośrodkiem Pamięć i Przyszłość, który zajmuje się historią mówioną (oral history). Od Ośrodka otrzymaliśmy wskazówki dotyczące sposobu prowadzenia rozmów oraz gromadzenia, opracowywania i udostępniania zbiorów archiwalnych. Chwilę potem przystąpiliśmy do pracy, która zaowocowała nagraniem 10 miganych wywiadów. Naszymi rozmówcami byli ludzie, którzy opowiadając o swoim życiu, ukazywali historię społeczności niesłyszącej zamieszkującej Wrocław i okolice. Następnie ruszyliśmy z drugą edycją projektu, w wyniku której powstało kolejnych 10 nagrań. Tym razem jednak były to wywiady z osobami z różnych stron Polski.

Historia migana realizowana przez Fundację FONIS to pierwszy w Europie i drugi na świecie projekt dokumentowania historii opowiedzianej przez osoby niesłyszące i słabosłyszące, posługujące się językiem migowym. Więcej o projekcie i metodologii naszej pracy znajdziecie w artykule “Historia migana – między narracją a przekładem. Uwagi metodologiczne do zbierania i opracowywania relacji osób niesłyszących” (link do artykułu). Jest to artykuł napisany przez Lucynę Kościelniak i Ewelinę Moroń. Ukazał się we Wrocławskim Roczniku Historii Miganej w roku 2017.

Osoby, które chciałyby uczestniczyć w projekcie i podzielić się swoją historią, zapraszamy do kontaktu z Fundacją FONIS.

Zapraszamy do obejrzenia prawdziwej historii opowiadanej przez niesłyszących w formie wygodnej playlisty zawierającej wszystkie aktualne odcinki:

 

 

Accessibility Toolbar