Jak zamigać Caritas?

Jak zamigać Caritas? W piątkowy poranek pierwszego dnia grudnia na wrocławskim Ostrowie Tumskim odbyło się spotkanie inaugurujące jubileuszową 30-stą edycję Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Także Fundacja FONIS została zaproszona na to wydarzenie. Po uroczystym odpaleniu świecy przez księdza Arcybiskupa Józefa Kupnego i okolicznościowych przemówieniach, zaprosiliśmy dzieci na warsztaty języka migowego.

Najpierw ksiądz Tomasz zaprosił najmłodszych do zabawy w rozpoznawanie dźwięków. W ten sposób dzieci mogły się przekonać, jak ważny jest słuch w codziennym funkcjonowaniu. Następnie uczestnicy poznali sposób działania aparatów słuchowych i implantów ślimakowych, które są pomocne dla wielu osób zmagających się z wadą słuchu. Na zakończenie zaprosiliśmy na warsztaty.

Ponieważ w wydarzeniu uczestniczyło blisko 100 osób, organizatorzy podzielili wszystkich na trzy grupy. Do każdej z nich dołączyło dwoje lub troje wolontariuszy Fundacji FONIS, aby nauczyć najmłodszych polskiego alfabetu migowego. Dzieci, także te z młodszych klas, z dużym zainteresowaniem poznawały migane literki. Wiele z nich, gdy tylko poznało niezbędne znaki, próbowało zamigać swoje imię. Zwieńczeniem części warsztatowej, a tym samym całego spotkania, było poznanie podstawowych słów w języku migowym. Oprócz “dzień dobry” i “dziękuję”, były również znaki oznaczające zwierzęta, czy też znaki z życia rodzinnego typu “mama”, “tata”.

Za zaproszenie dziękujemy dla Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. Mamy nadzieję, że wszystkie dzieci wiedzą już jak zamigać Caritas i – co ważniejsze – że będą ją praktykować względem osób G/głuchych i słabosłyszących.

Jak zamigac Caritas 3 - Jak zamigać Caritas? Jak zamigac Caritas 4 - Jak zamigać Caritas? Jak zamigac Caritas 2 - Jak zamigać Caritas? Jak zamigac Caritas 1 - Jak zamigać Caritas?

Accessibility Toolbar