Jak zrobić las w szkle?

We wtorek 19 listopada 2019 seniorzy z Klubu Seniora „Integracja” poznali odpowiedź na pytanie, jak zrobić las w szkle? Było to możliwe w trakcie warsztatów ogrodniczych zorganizowanych w ramach realizowanego przez Fundację FONIS projektu „Aktywny senior”. Warsztaty te to jednocześnie ostatnia już propozycja działań projektowych.

Zaczęliśmy jednak od pytania, co to w ogóle jest las w szkle? Otóż jest to miniaturowy las zamknięty w specjalnym słoiku. Pierwszy taki las stworzył francuski botanik w 1960 roku. Następnie prowadząca zajęcia – pani Ania, wyjaśniała, jak zrobić las w szkle. Omówiła kolejno wszystkie elementy kompozycji. Mówiła nie tylko o właściwym podłożu i roślinach, ale także o dodatkach i ozdobach, jakie można umieścić w lesie w słoiku. A potem zabraliśmy się do pracy. Sypaliśmy do słoików keramzyt i ziemię. Wszystko w odpowiednich ilościach. Następnie układaliśmy rośliny. Każda miała swoje dokładnie wyznaczone miejsce w słoiku. Na koniec udekorowaliśmy nasze kompozycje. Przez cały czas czuwało nad nami czujne oko pani Ani i pani Eli, którym serdecznie dziękujemy J

Kiedy już lasy w słoiku były gotowe, otrzymaliśmy instrukcję, jak się nim opiekować. Wiemy zatem, że słoik trzeba postawić około pół metra od okna, aby nie było za dużo słońca. A jeżeli na słoiku zobaczymy krople wody, trzeba otworzyć pokrywkę na około półtorej godziny. To tylko niektóre wskazówki właściwego pielęgnowania lasu w słoiku.

Na zakończenie zaś było pamiątkowe zdjęcie uczestników warsztatów z własnoręcznie wykonanymi arcydziełami ogrodniczymi. Będą one ozdabiały nasze mieszkania i przypominały, że warto być aktywnym seniorem! 

Warsztaty odbyły się w ramach realizacji zadania publicznego: Działania na rzecz wrocławskich seniorów w 2019 roku – Aktywny senior współfinansowanego ze środków Gminy Wrocław.

 

Accessibility Toolbar