Język religijny Głuchych
Konferencja „Język religijny Głuchych”. W Porszewicach koło Łodzi w dniach 25-26 listopada 2024 roku odbyła się doroczna konferencja dla duszpasterzy i katechetów zaangażowanych w pracę z niesłyszącymi. W tym roku uczestnicy pochylali się nad tematem „Język religijny Głuchych”. Ponad 30 osób z różnych stron Polski przybyło do ośrodka w Porszewicach. Byli to nie tylko kapłani, ale też siostry zakonne i świecy zaangażowani w działania duszpasterskie w swoich diecezjach. Przeważająca większość przybyła z południowej Polski, ale nie zabrakło przedstawicieli północy.
Podczas dwudniowej konferencji uczestnicy poznali tematykę związaną z językiem religijnym w ujęciu lingwistycznym, zasady formułowania zdań w prostym języku. Poznali również tematykę związaną z ETR (easy to read), a także strategie komunikacyjne w komunikacji bimodalnej. Ważnym elementem konferencji były warsztaty języka migowego, podczas których skupiono się na pojęciach z zakresu Biblii i liturgii. Był również czas na wspólną modlitwę i wymianę doświadczeń. Prawdą jest, że ci, którzy pracują z niesłyszącymi, na co dzień są osamotnieni. Dlatego takie spotkania, jak nasze, są przestrzenią wzajemnego zrozumienia i naturalną miejscem, gdzie wzbogacają swój warsztat. Zwieńczeniem spotkania było przedstawienie kalendarza wydarzeń na nadchodzący 2025 rok.
Do organizacji wydarzenia – już kolejny raz – zaprosiło nas Krajowe Duszpasterstwo Niesłyszących. Zadbaliśmy o sprawy organizacyjne. Nasi wolontariusze obsługiwali recepcję oraz służyli pomocą w czasie trwania konferencji.