Judith Beule – niesłysząca zakonnica

Z radością prezentujemy kolejny film przygotowany przez Fundację FONIS. Tym razem jest to wywiad z Judith Beule – niesłyszącą siostrą zakonną z Niemiec.

Judith Beule jest osobą niesłyszącą od urodzenia. Wychowała się w zachodniej części Niemiec, niedaleko Kolonii. W dzieciństwie przeszła podwójny zabieg wszczepienia implantu ślimakowego. To jednak nie przeszkadzało jej w tym, aby nauczyć się języka migowego. 

Siostra podczas wywiadu mówi o niemieckim modelu edukacji osób niesłyszących. Wspomina Samuela Heinicke – twórcę metody oralnej, która ciągle obecna jest w niemieckich szkołach. Opowiadając o własnym doświadczeniu, wskazuje na potrzebę jej zmiany. Dlatego rozpoczyna studia surdopedagogiki i w przyszłości będzie chciała wprowadzać język migowy do nauczania dzieci niesłyszących.

Realizacja powołania do życia zakonnego, podobnie jak całe życie osoby niesłyszącej, związana była z licznymi trudnościami. Pierwsze zgromadzenie, do którego chciała wstąpić młoda Jasmin Beule wskazało, że brak słuchu jest przeszkodą, która to uniemożliwia. Dziewczyna jednak nie poddawała się i dzięki temu w końcu trafiła do sióstr św. Marii Magdaleny Postel. Tam spotkała dwie siostry znające język migowy i życzliwe przyjęcie. Rozpoczynając nowicjat, przyjęła imię Judith. Wybór imienia był nieprzypadkowy. Tak jak biblijna Judyta była silną kobietą, podobnie nasza bohaterka wykazała się walecznością w podążaniu drogą powołania.

Film nagraliśmy podczas Europejskiego Spotkania Młodych Taizé, które odbywało się we Wrocławiu w dniach 28 grudnia 2019 r. – 1 stycznia 2020 r. Prezentujemy zaś w przeddzień święta Ofiarowania Pańskiego, które jest Światowym Dniem Życia Konsekrowanego, czyli dniem poświęconym siostrom i braciom zakonnym.

Fundacja FONIS ma status Organizacji Pożytku Publicznego (OPP). Aby przekazać nam 1% podatku prosimy wpisać nr KRS: 0000543679.

Accessibility Toolbar