Kalendarz Niesłyszących 2020 już gotowy!

Z nieukrywaną radością informujemy, że Kalendarz Niesłyszących 2020 już gotowy! Fundacja FONIS dzięki wsparciu finansowemu Gminy Wrocław wydała nakładem 1000 egzemplarzy niezwykły kalendarz na rok 2020.

Postacie kalendarza

Jest on dedykowany społeczności osób niesłyszących oraz słabosłyszących, a także ich rodzinom. Prosto z drukarni dotrze do wrocławian, Dolnoślązaków, ale też do mieszkańców całej Polski. Ideą przewodnią kalendarza jest natomiast prezentacja osób ważnych dla świata ciszy. Albo same były głuche, albo działały na rzecz świata niesłyszących. Ich zasługi są powszechnie znane i uznane za ogromny wkład w rozwój, edukację, sztukę, technikę i inne dziedziny życia. Wśród zaprezentowanych postaci znajdą się m.in. św. Filip Smaldone – patron osób głuchych, Franciszek Ksawery Prek – głuchy pisarz i malarz. Są tam też: Helena Keller – głuchoniewidoma pisarka, Alexander Graham Bell – wynalazca telefonu i jednocześnie nauczyciel głuchych, jak również Ludwig Van Beethoven – słynny kompozytor, który stracił słuch. W kalendarzu przeczytać możecie o Thomasie Galaudecie – twórcy jedynego na świecie Uniwersytetu, w którym językiem wykładowym jest język migowy. Poznacie też Feliksa Pęczarskiego – głuchego malarza czy ks. Jakuba Falkowskiego – twórcę pierwszej w Polsce szkoły dla niesłyszących.

Wyjątkowość tej publikacji polega na tym, że kalendarz ma również wersję miganą. Treści edukacyjne (biografie prezentowanych postaci) zostały nagrane w formie filmów w Polskim Języku Migowym, aby były dostępne dla osób komunikujących się w PJM. Wszystkie filmy znajdują się na stronie internetowej Fundacji w zakładce KALENDARZ NIESŁYSZĄCYCH 2020.

Niewątpliwą wartością kalendarza jest to, że powstał on między innymi dzięki osobom niesłyszącym. To oni m.in. tworzyli projekt graficzny kalendarza i tłumaczyli treści na język migowy.

Przed nami już ostatni etap realizacji projektu, ale chyba najważniejszy. To kolportaż. Chcemy, aby kalendarz zarówno w wersji papierowej, jak i internetowej dotarł do jak największej liczby odbiorców. Zależy nam bowiem na uwrażliwianiu społeczeństwa na potrzeby osób z niepełnosprawnością słuchu i tym samym zapobieganiu ich społecznemu wykluczeniu. 

„Kalendarz Niesłyszących 2020” wydała Fundacja FONIS w ramach projektu współfinansowanego ze środków Gminy Wrocław.

%d bloggers like this: