Kalendarz Niesłyszących – ksiądz Henryk Bąbiński

Kalendarz Niesłyszących – ksiądz Henryk Bąbiński. Fundacja FONIS od lat przygotowuje kalendarz, w którym oprócz tradycyjnej funkcji rachuby czasu pełni też funkcję edukacyjną. Obok tabeli kalendarium prezentujemy grafiki przedstawiające jakiś temat. W minionych latach były to np. alternatywne sposoby komunikacji i alfabety migowe używane w różnych krajach, sławni głusi i sławne postacie związane ze światem ciszy, międzynarodowe wydarzenia środowiska niesłyszących, czy też pielgrzymki niesłyszących w Polsce. W tym roku na poszczególnych kartach kalendarza prezentujemy zmarłych kapłanów zasłużonych dla G/głuchych w Polsce. Postacią prezentowaną we wrześniu jest ks. Henryk Bąbiński, wieloletni duszpasterz archidiecezji częstochowskiej.

Poniżej prezentujemy biogram księdza Henryka Bąbińskiego w Polskim Języku Migowym. Zapraszamy też na stronę www.effatha24.com/kalendarz2023/. Tam zaś znajdziecie migane biogramy wszystkich 12 bohaterów Kalendarza Niesłyszących 2023.

Ks. Henryk Bąbiński urodził się 5 stycznia 1917 roku w Wendessen w Niemczech, gdzie jego rodzice pracowali na roboczym wychodźstwie. Gdy miał 3 lata, wrócili do kraju i zamieszkali w pobliżu Częstochowy. W 1939 roku rozpoczął studia w seminarium duchownym w Krakowie. Niemieckie władze okupacyjne dwukrotnie go aresztowały. Święcenia kapłańskie przyjął w Krakowie w 1945 roku. Pracę z niesłyszącymi rozpoczął w 1952 roku od przygotowania ośmiorga dzieci do I Komunii Świętej. Dzięki pomocy niesłyszących poznał podstawy języka migowego. Następnie pogłębiał swoje umiejętności na kursach w Katowicach-Panewnikach, potem pomagał je również prowadzić. Pracował z niesłyszącymi w Częstochowie, Siewierzu, Sosnowcu i Zawierciu. Ksiądz Henryk zmarł w 2003 roku i został pochowany w Białej koło Częstochowy.

Accessibility Toolbar