Kalendarz Niesłyszących – ksiądz Zbigniew Staszkiewicz

Kalendarz Niesłyszących – ksiądz Zbigniew Staszkiewicz. Fundacja FONIS od lat przygotowuje kalendarz, w którym oprócz tradycyjnej funkcji rachuby czasu pełni też funkcję edukacyjną. Obok tabeli kalendarium prezentujemy grafiki przedstawiające jakiś temat. W minionych latach były to np. alternatywne sposoby komunikacji i alfabety migowe używane w różnych krajach, sławni głusi i sławne postacie związane ze światem ciszy, międzynarodowe wydarzenia środowiska niesłyszących, czy też pielgrzymki niesłyszących w Polsce. W tym roku na poszczególnych kartach kalendarza prezentujemy zmarłych kapłanów zasłużonych dla G/głuchych w Polsce. Postacią prezentowaną w październiku jest ks. Zdzisław Staszkiewicz, wieloletni duszpasterz archidiecezji lubelskiej.

Poniżej prezentujemy biogram księdza Zbigniewa Staszkiewicza w Polskim Języku Migowym. Zapraszamy też na stronę www.effatha24.com/kalendarz2023/. Tam zaś znajdziecie migane biogramy wszystkich 12 bohaterów Kalendarza Niesłyszących 2023.

Ksiądz Zbigniew Staszkiewicz urodził się w 1924 roku w Kowlu na Wołyniu. Jako młody chłopak w czasie II wojny światowej był żołnierzem Armii Krajowej. Zanim wstąpił do lubelskiego seminarium duchownego pracował jako technik dentystyczny. Święcenia kapłańskie przyjął w 1950 roku w Lublinie. Następnie podjął studia filozoficzne na KUL-u. Po ich zakończeniu rozpoczął kurs języka migowego w Katowicach-Panewnikach i związał się na długo ze środowiskiem Głuchych.

Pracował jako katecheta w szkole dla niesłyszących i przez długie lata był ich duszpasterzem. Prężnie współpracował z lubelskim PZG. Pełnił też funkcję kapelana AK środowiska lubelskiego. Został odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi i Orderem Odrodzenia Polski Polonia Restituta. Ksiądz Zbigniew zmarł 31 października 2020 roku w Lublinie.

 

Accessibility Toolbar