Zmarł kapelan AK i Duszpasterz Niesłyszących

Zmarł kapelan AK i Duszpasterz Niesłyszących w Lublinie – ks. Zbigniew Staszkiewicz. Informujemy o tym dlatego, że zmarły kapłan był jednym ze świadków historii, którzy podzielili się z nami historią swojego życia w ramach projektu “Historia Migana”.

W styczniu 2018 roku odwiedziliśmy księdza Staszkiewicza w Domu Księży Emerytów w Lublinie. Zapraszamy do obejrzenia wywiadu, który wówczas przeprowadziliśmy, a który jest przetłumaczony na Polski Język Migowy. Kapłan opowiada między innymi o swoim zaangażowaniu w działania Armii Krajowej oraz o ucieczce z niemieckiego transportu. Ponadto wspomina kurs języka migowego, w którym uczestniczył w Katowicach-Panewnikach oraz wieloletnią pracę w lubelskim środowisku osób niesłyszących i słabosłyszącyh.

Ks. Zbigniew Staszkiewicz urodził się w 1924 roku Kowlu na Wołyniu (dzisiejsza Ukraina). Jego rodzina pochodzi z Łotwy. Jako młody chłopak w czasie II wojny światowej był żołnierzem Armii Krajowej. Zanim jednak wstąpił do lubelskiego seminarium duchownego pracował jako technik dentystyczny. Po święceniach kapłańskich podjął studia filozoficzne na KUL-u. Natomiast po ich skończeniu został skierowany na kurs języka migowego do Katowic-Panewnik i związał się na długo ze środowiskiem Głuchych. Pracował jako katecheta w szkole dla Głuchych i przez długie lata był duszpasterzem niesłyszących. Prężnie współpracował z lubelskim PZG. Pełnił również funkcję kapelana AK środowiska lubelskiego. Został odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi i krzyżem oficerskim Polonia Restituta.

Ksiądz Staszkiewicz – kapelan AK i Duszpasterz Niesłyszących w Lublinie – zmarł w wieku 96 lat. Pogrzeb odbędzie się w czwartek 5 listopada 2020 roku w Lublinie. Więcej szczegółowych informacji znajdziecie na stronie Duszpasterstwa Niesłyszących w Lublinie.

Accessibility Toolbar