Kawałek pustyni „pod 4″

Kawałek pustyni „pod 4”! Brzmi zaskakująco? Ale to prawda J W sobotnie popołudnie w Centrum Duszpasterskim Archidiecezji Wrocławskiej przy ul. Katedralnej 4 we Wrocławiu spotkało się dość spore grono członków Klubu Seniora „Integracja”. Fundacja FONIS zorganizowała dla nich bowiem kolejne już warsztaty ogrodnicze. Frekwencja na warsztatach, a było nas 16 osób, była duża. Nasi seniorzy po długim okresie izolacji chcą już bardzo wyjść z domu i aktywnie spędzać czas.

Dzisiaj mieli ku temu dobrą okazję. W czasie warsztatów pod czujnym okiem pani Ani i pani Eli tworzyli piękną kompozycję w szkle “Pustynne sukulenty”. To właśnie sukulenty były motywem przewodnim spotkania.

Sukulenty do grupa bardzo ładnych roślin występujących naturalnie na pustyniach. Nazywa się je często „roślinami nie do zdarcia”. Są łatwe w uprawie i nie wymagają  dużej uwagi. One same też nie mają wielkich oczekiwań wobec swoich opiekunów. Potrzebne jest  słoneczne  stanowisko i mała  ilość wody. Ponadto są to rośliny o mięsistych liściach, w których magazynują wodę.

Co było nam potrzebne, aby powstał kawałek pustyni? Najważniejszym przedmiotem słoik. Dlaczego? Bo jest to miejsce do życia sukulentów i kaktusów. Na samo dno słoika wsypuje się keramazyt, potem ziemię, a następnie warstwę kolorowego piasku i ponownie ziemię. Potem układa się kompozycje z roślin. Na sam koniec kompozycję ozdabia się białymi kamykami. I kawałek pustyni jest gotowy.

Wszyscy uczestnicy wychodzili z warsztatów z namiastką pustyni w dłoniach. To zaś było powodem radości i zadowolenia.

Warsztaty ogrodnicze odbyły się w ramach realizacji zadania publicznego: „Działania na rzecz wrocławskich seniorów w latach 2020-2021– Aktywny senior” współfinansowanego ze środków Gminy Wrocław (www.wroclaw.pl).

PL podstawowy 01 - Kawałek pustyni „pod 4"

Accessibility Toolbar