Kokedamy, czyli jak zrobić wiszący ogród?

Kokedamy, czyli jak zrobić wiszący ogród? Taki nieco egzotycznie brzmiący temat był treścią wtorkowych warsztatów ogrodniczych dla seniorów. To kolejne zajęcia warsztatowe zorganizowane przez Fundację FONIS w ramach realizowanego w latach 2020-2021 projektu Aktywny senior. 

„Zielone ściany”

Spotkanie składało się z dwóch części. Pierwsza miała charakter edukacyjny, druga natomiast praktyczny. Na początku uczestnicy warsztatów zdobyli wiedzę na temat tzw. „zielonych ścian”, których zadaniem jest oczyszczanie powietrza oraz korzystny wpływ na ludzi i zwierzęta. „Zielone ściany” to alternatywa dla betonowych ścian budynków, chociaż w ostatnim czasie „zielone ściany” modne są również w naszych mieszkaniach. Seniorzy dowiedzieli się również, jakie gatunki roślin najbardziej nadają się do „zielonych ścian”. Są to między innymi draceny, bluszcze i paprocie.

Kokedamy – własne kompozycje

Natomiast w drugiej części warsztatów – praktycznej – uczestnicy własnoręcznie wykonywali kokedamy. Co to takiego? Otóż jest to japoński sposób hodowli i pielęgnacji roślin ozdobnych. Każdy otrzymał mech, ziemię, wodę, miskę, sznurek i kilka gatunków roślin, by móc wykonać własny wiszący ogród. Kiedy autorskie kompozycje były już gotowe, nadszedł czas, aby dowiedzieć się, jak je pielęgnować. No i dowiedzieliśmy się, że kokedama nie lubi słońca, że trzeba ją zraszać wodą co drugi dzień, a także raz w tygodniu zanurzyć w misce z wodą na kilka minut. Jeśli tak będziemy dbać o nasze kokedamy, to będą nam rosły nawet przez 4 lata.   

Przypomnijmy jeszcze tylko na koniec, że warsztaty prowadziła nasza wolontariuszka pani Ania Maciejewska-Hoza absolwentka studiów z zakresu ogrodnictwa, a także doktorantka studiów z zakresu genetyki roślin.

Kokedamy, czyli jak zrobić wiszący ogród? to warsztaty, które odbyły się w ramach realizacji zadania publicznego: „Działania na rzecz wrocławskich seniorów w latach 2020-2021 roku – Aktywny senior” współfinansowanego ze środków Gminy Wrocław.

%d bloggers like this: