Majówka w sercu Wielkopolski
Majówka w sercu Wielkopolski. Drugą sobotę maja 2025 roku grupa kilkunastu osób niewidomych i słabowidzących wraz z przewodnikami spędziła w Poznaniu. To tam właśnie Fundacja FONIS zaplanowała doroczną majówkę niewidomych, która na stałe wpisuje się w nasz kalendarz wydarzeń.
Ze stolicy Dolnego Śląska wyjechaliśmy pociągiem w sobotni poranek. Droga do Poznania upłynęła nam bardzo szybko. Na poznańskim dworcu czekali już na nas gospodarze. Razem pojechaliśmy do duszpasterstwa niewidomych, które spotyka się w parafii pw. Jana Jerozolimskiego za Murami. Tam serdecznie przywitaliśmy się z pozostałymi jego członkami, a następnie zasiedli do wspólnego stołu. Przy kawie i ciasteczku był czas, aby każdy powiedział o sobie kilka słów.
Gdy na zegarach wybiła godzina 12.00, spacerkiem udaliśmy się do poznańskiej katedry pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, która znajduje się na Ostrowie Tumskim. A tam czekał już na nas ks. Jan Stanisławski. To kapłan w 65. roku kapłaństwa, który opowiedział nam historię nie tylko poznańskiej katedry, ale także historię początków chrześcijaństwa na ziemiach (wielko)polskich. Mieliśmy również niepowtarzalną okazję zobaczyć Złotą Kaplicę, czyli Kaplicę Królów Polskich, a w niej grobowiec Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Po półtoragodzinnym zwiedzaniu katedry wróciliśmy na obiad. Natomiast zwieńczeniem naszej majówki w Poznaniu była wspólna Eucharystia w kościele św. Jana Jerozolimskiego za Murami, którą celebrował duszpasterz poznańskich niewidomych ks. Marcin Płuciennik, znany nam również jako duszpasterz osób niesłyszących.
Szybko nadszedł czas powrotu. Delegacja gospodarzy wydarzenia odprowadziła nas na pociąg. Droga do domu upłynęła równie szybko i nim się zorientowaliśmy, trzeba było pożegnać się na dworcu we Wrocławiu. Wszyscy uczestnicy wyrażali zadowolenie z przeżytego dnia i radość, że dzięki gościnnym progom poznańskiego Duszpasterstwa niewidomych majówka w sercu Wielkopolski upłynęła w miłej atmosferze. Do zobaczenia za rok!