Międzynarodowy język migowy

Międzynarodowy język migowy czyli tak zwany International Sign (IS) to sposób komunikacji używany podczas komunikacji osób Głuchych z różnych krajów. Podczas różnego rodzaju wydarzeń o charakterze międzynarodowym typu konferencje, czy mistrzostwa sportowe poszukiwano takiego sposobu komunikacji, który byłby zrozumiały dla wszystkich uczestników. I tak powstał “migowy esperanto”.

W ostatni weekend lutego 2024 roku w naszej Fundacji rozpoczął się kurs Międzynarodowego Języka Migowego (IS) na poziomie podstawowym. Już drugi raz zaprosiliśmy do Wrocławia Edytę Kozub, aby prowadziła szkolenie “pod 4“. Tym razem do udziału w kursie zgłosiło się 12 osób. Wśród nich są zarówno osoby niesłyszące/słabosłyszące, jak też słyszące. W sobotę i niedzielę uczestnicy zrealizowali połowę, czyli 15 godzin szkolenia. W tym czasie poznali między innymi międzynarodowy alfabet migowy, liczebniki oraz nieco znaków z życia codziennego. Dowiedzieli się również, że w International Sign bardzo ważny jest przekaz wizualny. Zdobytą wiedzę mogli od razu wypróbować w praktyce. Temu służyły ćwiczenia, na które poświęcono naprawdę sporo czasu.

Tak upłynęła pierwsza część kursu IS w Fundacji FONIS. Drugą (i ostatnią) zaplanowaliśmy na ostatni weekend marca. Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza posłuży w przyszłości w kontaktach z Głuchymi z innych państw.

Miedzynarodowy jezyk migowy 2 - Międzynarodowy język migowy Miedzynarodowy jezyk migowy - Międzynarodowy język migowy Miedzynarodowy jezyk migowy 1 - Międzynarodowy język migowy

Przypominamy, że działalność naszej Fundacji możliwa jest dzięki wsparciu darczyńców. Możecie nam pomóc przekazując 1,5% podatku podczas rozliczenia z Urzędem Skarbowym. Nasz numer KRS to 0000543679.

Accessibility Toolbar