Migające warsztaty

Migające warsztaty. I to w podwójnym tego słowa znaczeniu. Po pierwsze dlatego, że prowadziliśmy warsztaty języka migowego. Po drugie zaś dlatego, że migali uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej.

W czwartek 6 czerwca 2024 roku Fundacja FONIS po raz kolejny odwiedziła Oławę. Tym razem nie była to szkoła, a Warsztaty Terapii Zajęciowej. Ich uczestnicy mieli okazję zapoznać się z garścią informacji dotyczącą świata ciszy. Najpierw w formie wspólnej zabawy przekonali się jak ważny jest słuch w codziennym funkcjonowaniu. Następnie poznali urządzenia wspomagające osoby z uszkodzonym słuchem. Pierwszym z nich był aparat słuchowy, zaś drugim – używany przez jedną z uczestniczek warsztatów – implant ślimakowy.

Po takim rozpoczęciu przyszedł czas na część artystyczną. O tę zadbały nauczycielki z Dolnośląskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 12 dla Niesłyszących i Słabosłyszących oraz z innymi niepełnosprawnościami z Wrocławia. Panie wraz z uczniami pierwszej klasy przygotowały dwie piosenki – jedną z instrumentami, drugą z pokazywaniem.

Zwieńczeniem spotkania była nauka języka migowego. Wiele czasu poświęciliśmy daktylografii, czyli literowaniu poszczególnych słów przy użyciu polskiego alfabetu migowego. Okazało się, że nie dla niektórych układanie palców we właściwy sposób i przyswojenie tak dużej ilości wiedzy w krótkim czasie to prawdziwe wyzwanie. Po alfabecie przyszedł czas na ideografię, czyli znaki języka migowego. Uczestnicy poznali kilka podstawowych słów, wśród których nie zabrakło słowa “dziękuję”. Było ono bardzo przydatne podczas pożegnania. My dziękowaliśmy za ciepłe przyjęcie, zaś Gospodarze za naszą obecność.

Migajace warsztaty 1 - Migające warsztaty Migajace warsztaty 2 - Migające warsztaty

Accessibility Toolbar