Mikołajki 2018 w Fundacji FONIS

.Mikołajki 2018 w Fundacji FONIS. I nadszedł oczekiwany przez nas dzień. Najbardziej chyba oczekiwany przez dzieci! Odwiedził nas dziś św. Mikołaj, przyniósł ze sobą prezenty i obdarował nimi wszystkie dzieci niesłyszące, słabosłyszące i słyszące również. Ale po kolei…

W niedzielę 9 grudnia o godzinie 12.00, a właściwie chwilę po 12.00, spotkaliśmy się w sali balowej w Centrum Duszpasterskim Archidiecezji Wrocławskiej. Przybyło ponad 40 dzieci z 10 powiatów Dolnego Śląska razem ze swoimi rodzicami i opiekunami, by uczestniczyć w organizowanym przez Fundację FONIS spotkaniu ze św. Mikołajem. Razem było nas ponad 100 osób.

 

Magiczne lustro

Najpierw obejrzeliśmy spektakl “Magiczne lustro” przygotowany przez Arkadiusza Bazaka wraz z grupą wolontariuszy fundacji. Twórcy zadbali o to, by spektakl był dostosowany do możliwości percepcyjnych uczestników. Zobaczyliśmy historię samotnego, biednego niesłyszącego chłopca. Szukając ciepła i miłości trafia za pomocą magicznego lustra do rodziny, w której odnajduje to, czego szukał. Okazuje się, że nie może tam zostać i musi wracać do szarej rzeczywistości. Tu jednak jego życie się odmienia. Poznaje ludzi, którzy przyjmują go do swojego domu i obdarzają troską i miłością.

Mikołajki2018 2 - Mikołajki 2018 w Fundacji FONIS Mikołajki2018 1 - Mikołajki 2018 w Fundacji FONIS Mikołajki2018 3 - Mikołajki 2018 w Fundacji FONIS

Spotkanie ze św. Mikołajem

Po takim teatralnym wprowadzeniu dzieci, oczekując wciąż na przybycie św. Mikołaja, zapoznały się z historią jego życia. Dowiedziały się skąd pochodzi św. Mikołaj, jak pomógł trzem córkom ubogiego mężczyzny i dlaczego daje prezenty akurat 6 grudnia. Dzięki wsparciu tłumacza języka migowego przekazywana treść była zrozumiała dla wszystkich.

Następnie nadszedł najbardziej wyczekiwany moment i w sali pojawił się niezwykły gość. Dzieci wyraźnie się ożywiły, a na ich twarzach – gdy otrzymywały prezenty -gościła radość. Można było chwilę porozmawiać z Mikołajem, zrobić pamiątkowe zdjęcie, a nawet przytulić się do świętego.

Mikołajki2018 4 - Mikołajki 2018 w Fundacji FONIS Mikołajki2018 5 - Mikołajki 2018 w Fundacji FONIS Mikołajki2018 6 - Mikołajki 2018 w Fundacji FONIS

Spotkanie integrujące

Kiedy już Mikołaj obdarował prezentami wszystkie dzieci, przeszliśmy do sali, gdzie czekał na nas poczęstunek. Rodzice spędzili ten czas na rozmowach przy kawie, herbacie i ciastku, zaś dzieci zajęły się rozpakowywaniem paczek. Odkrywając ich zawartość cieszyły się każdym znalezioną tam rzeczą. Były wśród nich zabawki edukacyjne, dostosowane do wieku dzieci, i oczywiście masa słodyczy.

Mikołajki2018 10 - Mikołajki 2018 w Fundacji FONIS Mikołajki2018 9 - Mikołajki 2018 w Fundacji FONIS Mikołajki2018 8 - Mikołajki 2018 w Fundacji FONIS

Projekt “Mikołajki 2018” zrealizowała Fundacja FONIS ze środków PFRON będących w dyspozycji województwa dolnośląskiego. Za pomoc dziękujemy także niesłyszącym, słabosłyszącym i słyszącym wolontariuszom fundacji, którzy zaangażowali się w przygotowanie i realizację projektu.

Mikołajki2018 7 - Mikołajki 2018 w Fundacji FONIS