Moduł Morza Bałtyckiego – zakończenie projektu

Moduł Morza Bałtyckiego – zakończenie projektu. Ruchoma szopka we Wrocławiu – w związku z epidemią COVID-19 – pozostaje zamknięta dla zwiedzających. Fundacja FONIS jednak niestrudzenie pracuje, aby zrekompensować odwiedzającym brak możliwości zobaczenia dekoracji na żywo. Zapraszamy więc na kolejny film. Przed kilkoma dniami prezentowaliśmy nagranie “Ruchoma szopka we Wrocławiu“, natomiast dziś zapraszamy Was do obejrzenia filmu “Morze Bałtyckie we wrocławskiej Ruchomej szopce”.

W filmie przedstawiamy kolejne etapy prac nad budową nowego modułu w historycznej już dekoracji. Jest to drugi z kolei moduł, o który wzbogaciła się ekspozycja dzięki działaniom naszej fundacji. Pierwszym była kopalnia z siedmioma górnikami i świętą Barbarą. Drugim zaś jest dualny moduł Morza Bałtyckiego ze świętym Piotrem.

 

Prace przy budowie modułu dualnego Morza Bałtyckiego we wrocławskiej Ruchomej szopce przebiegały w 4 etapach:

  1. Etap przygotowania projektu.

Prace obejmowały zaprojektowanie wszystkich elementów modułu głębi oraz modułu horyzontalnego Morza Bałtyckiego z plażą. Na tym etapie wykonano również projekty plastyczne 18 figur do obu modułów.

  1. Etap przygotowania stelaża.

Prace obejmowały wykonanie stelaża obudowy scenografii głębi morza i scenografii horyzontalnej oraz stelaża kierunkowego stabilizującego moduł morza Bałtyckiego, aby w kolejnych etapach możliwe było dopasowanie wszystkich elementów modułu i osadzenie ich w stelażu stabilizującym.

  1. Etap przygotowania figur i innych elementów dekoracji.

Prace obejmowały między innymi wykonanie 6 figur, np. syrenki, nurka, kraba modułu głębi morza oraz wykonanie 12 figur, np. rybaka, wieloryba, św. Piotra modułu horyzontalnego morza z plażą. Na tym etapie wykonano również pozostałe elementy scenografii, np. poruszające się fale morskie.

  1. Etap przygotowania zasilania elektrycznego.

Prace obejmowały wykonanie zasilania elektrycznego i oświetlenia scenicznego dla modułu głębi morza i modułu horyzontalnego z plażą.

Realizowane w okresie od 1 lipca do 31 grudnia 2020 przez Fundację FONIS zadanie publiczne „Promocja Wrocławia poprzez renowację i rozbudowę Ruchomej szopki w kościele Najświętszej Maryi Panny na Piasku we Wrocławiu – moduł Morza Bałtyckiego” finansowane było ze środków Gminy Wrocław.