Na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Legnicy

Na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Legnicy. Dziś na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Legnicy odbyło się spotkanie, którego inspiracją był prowadzony przez Fundację FONIS projekt “Historia Migana”. Członkowie legnickiej placówki postanowili bowiem zaprosić panią Janinę Gruszkę – bohaterkę pierwszego wywiadu, który przeprowadziliśmy przed rokiem w ramach trzeciej edycji projektu “Historia Migana”. Nadaliśmy mu intrygujący tytuł: “Jedyna Głucha na świecie”.

Jak się okazało spotkanie było atrakcyjnym przeżyciem nie tylko dla słuchaczy. Również dla opowiadającej o swoim życiu pani Janiny spotkanie było niezwykłym doświadczeniem. Serdecznie dziękujemy panu Markowi, bez którego dzisiejsze spotkanie nie byłoby możliwe.

Na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Legnicy1 - Na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w LegnicyPrzypomnijmy, że “Historia Migana” to pionierski na skalę Europy projekt. Ma on na celu zbieranie i zapisywanie relacji niesłyszących i słabosłyszących świadków historii. Dotychczas udało nam się nagrać 21 wywiadów. Wśród nich jest też kilka słyszących postaci w jakiś sposób związanych ze światem ciszy. Wszystkie znajdziecie na naszej stronie internetowej w zakładce “Historia migana”.

Niebawem przedstawimy Wam kolejnego niesłyszącego świadka historii, z którym rozmawialiśmy w wakacje. Tym razem będzie to pan Antoni Morawski – wieloletni działacz i społecznik, autor kilku książek dotyczących życia i działalności Głuchych. Pan Antoni opowiedział nam między innymi o Kursach Likwidacji Analfabetyzmu Głuchych oraz o tym, skąd się wzięły różnice w języku migowym w poszczególnych regionach Polski.

 

Accessibility Toolbar