Na wystawie „Zajezdnia strajkuje”

Na wystawie „Zajezdnia strajkuje”. W sierpniowych propozycjach Fundacji FONIS dla niesłyszących i słabosłyszących seniorów dominują wyjścia rekreacyjno-kulturalne. W czwartkowe popołudnie odbyło się kolejne z nich. 14-osobowa grupa członków Klubu Seniora „Integracja” postanowiła odbyć podróż w czasie. Wrócić do czasów sprzed ponad 40 lat i przypomnieć sobie, co działo się we wrocławskiej Zajezdni Nr 7 przy ul. Grabiszyńskiej.

Jest to szczególne miejsce w naszym  mieście. To właśnie w tym miejscu 26 sierpnia 1980 roku  rozpoczął się strajk wspierający robotników z Gdańska. Tu też rodziła się wrocławska Solidarność. Dziś Centrum Historii Zajezdnia pokazuje wystawę zatytułowaną „Zajezdnia strajkuje”. Jest to multimedialna podróż w tamte czasy. I my dziś także wyruszyliśmy w taką podróż. Podróżowaliśmy autobusem zwanym „ogórkiem”.

Wystawa „Zajezdnia strajkuje” podzielona jest na kilka części. Pierwsza – to wizyta w warsztacie zajezdni i panującej tam wówczas atmosferze. Druga natomiast to opowieść o rozpoczynającym się strajku, narodzinach solidarności w naszym mieście, rozmowach z osobami rządzącymi, a także sposobach przekazywania wrocławianom informacji. Część trzecia wystawy z kolei to wyjazd naszych wrocławskich działaczy Solidarności do Gdańska. Cel podróży był jeden: zdobyć informacje z „pierwszej ręki” na temat 21 postulatów skierowanych do polskiego rządu. Wystawa podkreśla również ogromne wsparcie mieszkańców Wrocławia dla strajkujących.

I tak „ogórek” przywiózł naszych seniorów na przystanek początkowy. Podróż w czasie została zakończona, ale myśli pozostały nadal w sierpniu 1980. Bo tak naprawdę każdy z naszych seniorów ma własną historię z tego okresu. Może kiedyś podzielą się nią z nami.

Na wystawie „Zajezdnia strajkuje” to wyjście, które odbyło się w ramach realizacji przez Fundację FONIS zadania publicznego: „Działania na rzecz wrocławskich seniorów w latach 2020-2021 – Aktywny senior” współfinansowanego ze środków Gminy Wrocław (www.wroclaw.pl).

PL podstawowy 01 - Na wystawie „Zajezdnia strajkuje”

Accessibility Toolbar