Niesłyszący gość z Brazylii

Niesłyszący gość z Brazylii odwiedził dziś nasze miasto. Ksiądz Wilson Czaia w czasie swojej podróży po Polsce na zaproszenie Fundacji FONIS zatrzymał się w stolicy Dolnego Śląska. Najważniejszym punktem pobytu było spotkanie z grupą osób niesłyszących i słabosłyszących z Wrocławia i okolic.

Ponad 60 osób z ogromnym zaciekawieniem słuchało prelekcji ks. Wilsona, który podzielił się z nami historią swojego życia i powołania. W opowieści pojawiły się też polskie akcenty. Dziadkowie naszego gościa byli Polakami, którzy w czasie II wojny światowej wyemigrowali do Brazylii właśnie. Sam prelegent często podkreślał, że w jego żyłach płynie polska krew, dlatego starał się migać do nas w Polskim Języku Migowym. Okazało się, że barierę językową udało się pokonać, nawet wtedy gdy ksiądz używał języka portugalskiego. Między słuchaczami a prelegentem bardzo szybko nawiązała się więź sympatii.

ks. Wilson Czaia 1 1024x683 - Niesłyszący gość z Brazylii

Ks. Wilson Czaia opowiada o Brazylii

Historia, którą opowiedział, poruszyła serca słuchaczy, ale była też pełna humoru i radości. Świadczyły o tym częste brawa, żywiołowe reakcje i śmiech słuchaczy. Prezentacja przygotowana przez ks. Wilsona w obrazowy sposób przybliżyła nam miejsce jego życia i działania oraz sytuację osób niesłyszących w Brazylii. Słowa naszego gościa tak zaciekawiły słuchaczy, że po wykładzie było wiele pytań, na które ks. Czaia odpowiedział z ochotą.

ks. Wilson Czaia 2 - Niesłyszący gość z Brazylii

Ekspresja wypowiedzi ks. Czai zainteresowała słuchaczy

Po prelekcji, dyskusji i pamiątkowym zdjęciu kapłan zaprosił wszystkich na Mszę Świętą, która odprawiona została w dwóch językach migowych: portugalskim i polskim. Było to niesamowite doświadczenie. Cieszymy się z obecności tak zacnego gościa w naszej społeczności.

ks. Wilson Czaia 3 1024x680 - Niesłyszący gość z Brazylii

Pamiątkowe zdjęcie z niesłyszącym kapłanem

 

Accessibility Toolbar