Niewidoma Matka niewidomych

Niewidoma Matka niewidomych – tak mówiono dawniej i tak też dziś nazywają Matkę Elżbietę Różę Czacką. Beatyfikowana przed rokiem hrabianka, która w wieku 22 lat straciła wzrok, dziś przybyła do Wrocławia. Dzięki siostrom Franciszkankom Służebnicom Krzyża relikwie Błogosławionej znajdą swoje stałe miejsce w kaplicy Duszpasterstwa Niesłyszących i Niewidomych w kościele NMP na Piasku.

Niedziela 23 października 2022 roku była okazją do świętowania Dnia Białej Laski. To doroczne święto przypada w połowie października i jest okazją do zwrócenia uwagi społeczeństwa na potrzeby osób niewidomych i słabowidzących. W ramach tegorocznych obchodów zaprosiliśmy do Wrocławia siostry ze Zgromadzenia Franciszkanek Służebnic Krzyża, które powstało w 1918 roku dzięki bł. Elżbiecie Róży Czackiej. Do południa Siostry spotkały się z wrocławskim środowiskiem niesłyszących, aby opowiedzieć o swojej Założycielce ludziom z wadą słuchu.

Po południu natomiast do wspólnej modlitwy zaprosiliśmy osoby z wadą wzroku z Dolnego Śląska. O godzinie 15.00 rozpoczęła się Msza Święta, której przewodniczył ks. Arkadiusz Krziżok – dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej we Wrocławiu. Zebranych przywitał ks. Tomasz Filinowicz – wrocławski duszpasterz niewidomych, zaś s. Radosława z Krajowego Duszpasterstwa Niewidomych przybliżyła zebranym postać bł. Matki Czackiej.

Po Mszy Świętej najpierw zaprosiliśmy zebranych na koncert w wykonaniu niewidomego Oskara Wiśniewskiego. Następnie udaliśmy się “pod czwórkę”, aby kontynuować świętowanie przy wspólnym stole. Nie zabrakło na nim słodkości, za co dziękujemy wolontariuszom Fundacji FONIS i życzliwym ludziom. Dziękując za wspólnie spędzone sympatyczne popołudnie zapraszamy na kolejne wydarzenie adresowane do środowiska osób niewidomych i słabowidzących. Będzie to Dolnośląskie Spotkanie Kolędowe Niewidomych, które planujemy na 13 stycznia 2023 roku.

Niewidoma Matka niewidomych - Niewidoma Matka niewidomych Niewidoma Matka niewidomych1 - Niewidoma Matka niewidomych

Accessibility Toolbar