Niewidomi na majówce w Jaworze

Niewidomi na majówce w Jaworze. W nieco chłodną i wietrzną sobotę 20 maja 2023 roku wyruszyliśmy na majówkę, do udziału w której zaprosiliśmy niewidomych i słabowidzących. Dzięki pomocy wolontariuszy Fundacji FONIS przed południem ponad dwudziestoosobowa grupa dotarła do Jawora. Miasto to, a właściwie znajdujący się w nim Kościół Pokoju, był celem naszej tegorocznej wyprawy. Zwiedzający najpierw poznali historię powstania jednego z trzech dolnośląskich kościołów wybudowanych po wojnie trzydziestoletniej, a następnie rozpoczęło się zwiedzanie. Życzliwej pani przewodnik towarzyszył ksiądz Tomasz, który uzupełniał przekazywaną treść opisem wystroju XVII-wiecznej świątyni. Nasi niewidomi i słabowidzący mogli dotknąć ambony oraz wejść na najniższe z czterech balkonowych pięter.

Gdy już zwiedzanie dobiegło końca wyruszyliśmy do Jarosławia. Tam czekał na nas gościnny duet księdza proboszcza i pani sołtys. Najpierw skorzystaliśmy z zaproszenia kapłana, aby uczestniczyć we Mszy Świętej, a następnie pani sołtys podjęła nas przy tamtejszej OSP. Tam był czas na wspólne biesiadowanie. Były więc kiełbaski z grilla, kawa, herbata i napoje. Były również przygotowane przez mieszkańców pyszne ciasta. Gdy już się nieco posilili przyszła pora na część muzyczną. Obok pobożnego śpiewu litanii loretańskiej rozbrzmiewał gromki śpiew “Hej Sokoły” czy też “A wszystko te czarne oczy”.

Czas szybko płynie, więc nim się zdążyliśmy obejrzeć trzeba było wracać do domów. Dziękujemy za wspólną majówkę i już dziś zapraszamy na kolejną wyprawę. Ta zaś tradycyjnie na koniec sierpnia do Henrykowa. Szczegółowe informacje wkrótce.

Niewidomi na majowce w Jaworze2 - Niewidomi na majówce w Jaworze

Niewidomi na majowce w Jaworze3 - Niewidomi na majówce w Jaworze

Accessibility Toolbar