NON POSSUMUS na otwarcie Festiwalu

W sobotę 8 października 2022 roku już po raz 37 wystartował we Wrocławiu festiwal filmowy MAKSYMILIANY 2022. Na otwarcie Festiwalu organizatorzy zaplanowali projekcję filmu przygotowanego przez Fundację FONIS z okazji beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego pt. „NON POSSUMUS”. Przypomnijmy, że film miał swoją premierę w sierpniu 2021 roku w Dolnośląskim Centrum Filmowym we Wrocławiu. Tu też odbywa się tegoroczny festiwal MAKSYMILIANY 2022, który przebiega pod hasłem „Pan cię strzeże” (Ps 121, 5).

Z nieukrywaną radością i dumą przyjęliśmy więc zaproszenie na seans otwarcia. Naszą Fundację reprezentował ks. Tomasz Filinowicz – reżyser, scenarzysta, a przede wszystkim odtwórca głównej roli w filmie o kard. Wyszyńskim. To z jego inicjatywy właśnie nasza Fundacja zrealizowała tę superprodukcję. On też po projekcji filmu mówił o okolicznościach i motywacji nakręcenia filmu w z głuchymi aktorami. Przypomnijmy, że  NON POSSUMUS to niemal 30-minutowa etiuda, która przedstawia okoliczności aresztowania i pobyt Prymasa Tysiąclecia w czterech miejscach uwięzienia. Niezwykłość filmu polega na tym, że wystąpili w nim niesłyszący aktorzy i dlatego dialogi filmowe są w języku migowym. Oczywiście dla widzów słyszących są dostępne napisy:)

W trakcie rozmów po projekcji filmu organizatorzy i członkowie jury konkursowego również podkreślali niezwykłość tego filmu. Zwrócili uwagę na bardzo naturalną grę niesłyszących i słabosłyszących aktorów, autentyczność i szczerość przekazu! Dostrzeżono także wysoką jakość zdjęć filmowych. Ich autorem jest Leszek Grochociński – młody adept sztuki filmowej, z którym współpracowaliśmy przy produkcji filmu.

Otwarcie festiwalu już za nami, ale MAKSYMILIANY 2022 potrwają do 13 października 2022 roku. Zainteresowanych zapraszamy na stronę internetową www.maksymiliany.pl. Tam też znajdziecie program Festiwalu.

seans otwarcia - NON POSSUMUS na otwarcie Festiwalu

Accessibility Toolbar