O. Franciszek Konstanty Pacholik

O. Franciszek Konstanty Pacholik urodził się w 1817 roku w Wielkim Tyńcu koło Ołomuńca. Swoje życie poświęcił pracy pedagogicznej. Po święceniach kapłańskich w 1842 roku wyjechał do Lwowa w celu podjęcia nauki w Zakładzie Głuchoniemych. Kształcił się tam przez 2 lata. Po zdaniu egzaminów został „profesorem głuchych”. Dzięki jego zaangażowaniu w pomieszczeniach klasztornych w Przemyślu prowadzono szkołę dla głuchoniemych chłopców w zakresie szkoły podstawowej utrzymywaną z opłat rodziców i z dotacji państwa. Przez 20 lat uczył nauczycieli z miasta i całej okolicy oraz kleryków metody migów i alfabetu palcowego. Nauczyciele i klerycy odbywali praktykę w klasztornej szkole dla głuchych. Ojciec Konstanty zmarł w 1884 roku w Przemyślu i został pochowany na cmentarzu zakonnym.

Poniżej prezentujemy biogram o. Franciszka Konstantego Pacholika w Polskim Języku Migowym. Zapraszamy też na stronę www.effatha24.com/kalendarz2023/. Tam zaś znajdziecie migane biogramy wszystkich 12 bohaterów Kalendarza Niesłyszących 2023.

Wydawanie Kalendarza Niesłyszących jest stałym działaniem Fundacji FONIS i ma już swoją kilkuletnią tradycję. Na przestrzeni tych kilku lat Fundacja wydała kalendarze, których motywem przewodnim były m.in. sławne postacie związane ze światem ciszy, pielgrzymki niesłyszących w Polsce czy też największe międzynarodowe wydarzenia związane ze światem ciszy. Prezentowaliśmy także alfabety migowe różnych krajów, alternatywne metody komunikacji oraz kapłanów zasłużonych dla świata ciszy.

Jest już do nabycia w naszej Fundacji kalendarz na rok 2024. Prezentujemy w nim 12 postaci aktywnych twórczo w różnych dziedzinach artystycznych. Są wśród nich aktorzy teatralni, malarze, graficy i wiele innych interesujących specjalizacji z różnych stron Polski. Nasze wrocławskie środowisko reprezentuje pan Przemysław Sławik – autor logo Fundacji FONIS. Na uwagę zasługuje również fakt, że autorką projektu graficznego tegorocznego Kalendarza jest niesłysząca graficzka Alicja Zawada.

Accessibility Toolbar