O kardynale Wyszyńskim

O kardynale Wyszyńskim. “Wyrażam nadzieję graniczącą z pewnością, że w Roku Prymasa Stefana Wyszyńskiego nastąpi beatyfikacja patrona Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego” – takie słowa w ostatnich dniach stycznia wypowiedział kardynał Nycz. Dają one nadzieję, że już wkrótce ogłoszona zostanie data beatyfikacji.

Przytaczamy tę informację, gdyż w naszej fundacji dobiegają końca prace związane z nagraniem filmu o kardynale Wyszyńskim. Pierwsze zdjęcia do naszej superprodukcji:) mieliśmy już we wrześniu. Po kilku dniach nagrań w różnych zakątkach Ostrowa Tumskiego planowaliśmy wyruszyć do Rywałdu. Tam bowiem znajduje się izba pamięci – oryginalna cela, w której został uwięziony ksiądz Prymas. Na ścianach rywałdzkiej celi do dziś można oglądać stacje Drogi Krzyżowej, wypisane przez Prymasa w pierwszych dniach uwięzienia.

Okazało się jednak, że we wrześniu nagranie w Rywałdzie jest niemożliwe z powodu trwającego remontu. Po kolejnych miesiącach oczekiwania na zakończenie prac renowacyjnych postanowiliśmy dograć brakujące sceny we Wrocławiu. Z pomocą kolejny raz przyszło nam Metropolitalne Wyższe Seminarium Duchowne. W budynku uczelni jest bowiem pomieszczenie, które wyglądem przypomina prawdziwą celę w Rywałdzie. I w miniony czwartek oficjalnie zakończyliśmy nagrania.

Przed nami praca nad montażem i udźwiękowieniem filmu. Ponieważ nagraliśmy go w języku migowym, na zakończenie przygotujemy napisy. Dzięki temu będzie dostępny dla osób słyszących i nieznających języka migowego.

Mamy nadzieję, że z filmem o kardynale Wyszyńskim zdążymy do dnia jego beatyfikacji:)