O polskich drogach do niepodległości

O polskich drogach do niepodległości. W niedzielę 12 listopada, dzień po polskim Święcie Niepodległości, zaprosiliśmy niesłyszących i słabosłyszących na prelekcję o polskich drogach do niepodległości. Na nasze zaproszenie odpowiedziało blisko 20 osób. Byli wśród nich nie tylko ludzie dorośli, ale również uczniowie i studenci. Spotkaliśmy się w samo południe w auli Domu Notre Dame na wrocławskim Ostrowie Tumskim.

Naszym prelegentem był dr Stanisław A. Bogaczewicz z Instytutu Pamięci Narodowej. Opowiedział zebranym o okolicznościach, w jakich nasz kraj odzyskał wolność. Wyjaśnił również, że data 11 listopada 1918 roku nie była ostatnim krokiem na drodze do niepodległości. Usankcjonowanie granic wymagało jeszcze wiele trudu i pracy zarówno między Polskimi siłami odradzającej się Polski, jak i na arenie międzynarodowej. Nie udało by się jej wykonać, gdyby nie zaangażowanie wielu ludzi. Wśród nich na pierwszy plan wysunęli się Piłsudski, Dmowski, Paderewski, Witos, Korfanty i Daszyński, zwani dziś “ojcami niepodległości”. Całość prelekcji tłumaczona była oczywiście na Polski Język Migowy przez wolontariuszy Fundacji FONIS.

Następnie uczestnicy zostali zaproszeni, aby obejrzeć film zatytułowany “Cud nad Wisłą” w reżyserii Krzysztofa Nowaka-Tyszowieckiego. Jak bowiem zaznaczył nasz Gość ważkim dopełnieniem drogi do niepodległości Polski była zwycięska bitwa pod Warszawą w 1920 r. Film zrealizowano w całości z oryginalnych materiałów filmowych, odnalezionych w archiwach rosyjskich, polskich i brytyjskich.

O polskich drogach do niepodleglosci - O polskich drogach do niepodległości O polskich drogach do niepodleglosci 2 - O polskich drogach do niepodległości O polskich drogach do niepodleglosci 1 - O polskich drogach do niepodległości

 

Accessibility Toolbar