Odliczenie 1% OPP

Odliczenie 1% OPP. Rozpoczyna się okres składania zeznań podatkowych za rok 2020. Wraz z nim rozpoczyna się także okres, w którym podatnicy mogą przekazać 1% swojego podatku dla wybranej organizacji OPP. Aby to uczynić należy w zeznaniu podatkowym PIT w rubryce dotyczącej organizacji pożytku publicznego wpisać odpowiedni numer KRS. Aktualna lista organizacji uprawnionych do otrzymania 1% dostępna jest na stronie Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

W Polsce możliwość przekazania 1% istnieje od roku 2004. Na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, mogą przekazać 1% podatku należnego wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego. Warto dodać, że korzystając z mechanizmu 1%, podatnik nie przekazuje organizacji darowizny z własnych środków, ale decyduje, gdzie trafi część podatku należnego Skarbowi Państwa. W przypadku, gdy dana osoba nie wskaże w swoim zeznaniu żadnej organizacji, środki te trafią do budżetu państwa.

W roku 2004 swój 1% dla OPP przekazało zaledwie 80 tysięcy osób. Była to kwota 10,4 miliona złotych. W roku 2018 kwota ta wynosiła już ponad 761 milionów złotych, zaś z możliwości odliczenia 1% skorzystało ponad 14 milionów podatników.

Fundacja FONIS od roku 2018 również znajduje się na liście Organizacji Pożytku Publicznego. Oznacza to, że możecie przekazać 1% swojego podatku, aby wesprzeć naszą działalność. Aby to uczynić, musicie podczas wypełniania zeznania podatkowego, w rubryce dotyczącej OPP wpisać nasz numer KRS, czyli 0000543679. Za każdy przekazany grosz serdecznie dziękujemy.

Accessibility Toolbar