Otyłość i niedożywienie – przyczyny i skutki

Otyłość i niedożywienie były tematem pierwszych w tym roku warsztatów dietetycznych dla niesłyszących i słabosłyszących członków Klubu Seniora „Integracja”. We wtorkowe popołudnie, 17 stycznia 2023 roku, mówiliśmy w Fundacji FONIS o otyłości i niedożywieniu właśnie. Do Centrum Duszpasterskiego Archidiecezji Wrocławskiej na Katedralną 4 przybyła całkiem spora grupa osób zainteresowanych tematyką zdrowego żywienia. Było nas bowiem 25 uczestników.

Na początku zajęć seniorzy przypomnieli sobie czynniki wpływające na zdrowie oraz to, z jakich produktów powinien składać się zdrowy posiłek. Następnie poznali sposób, jak ocenić stan odżywienia organizmu, aby zapobiec otyłości lub też niedożywieniu. Każdy mógł również obliczyć własne BMI. Wynik był wskazówką, czy narażeni jesteśmy na większe ryzyko wystąpienia cukrzycy, miażdżycy, niewydolności serca czy też innych chorób.

Bardzo cenne okazały się wskazówki, jakie produkty wybierać, aby uniknąć otyłości. I tak, wybieramy chudą szynkę a nie tłustą kiełbaskę, wodę a nie coca-colę, świeżego banana a nie chipsy bananowe i oczywiście chleb pełnoziarnisty a nie słodkiego rogalika.

A ponieważ były to już kolejne warsztaty dietetyczne, pani Renata postanowiła sprawdzić zdobytą dotychczas wiedzę seniorów na temat zdrowego stylu życia i właściwego odżywiania. Przeprowadziła quiz wiedzy, w którym wszyscy seniorzy aktywnie brali udział. Na zadawane pytania padały tylko dobre odpowiedzi. BRAWO SENIORZY!

Na zakończenie spotkania mogliśmy zaś skosztować smacznej zdrowej zielonej sałatki z chrupiącą bagietką z bazyliowym pesto. A w prezencie otrzymaliśmy pakiety dietetyczne zawierające tylko zdrowe produkty żywieniowe.

Otylosc i niedozywienie – przyczyny i skutki2 - Otyłość i niedożywienie – przyczyny i skutki Otylosc i niedozywienie – przyczyny i skutki - Otyłość i niedożywienie – przyczyny i skutki Otylosc i niedozywienie – przyczyny i skutki1 - Otyłość i niedożywienie – przyczyny i skutki

Otyłość i niedożywienie to główne hasła warsztatów dietetycznych zorganizowanych przez Fundację FONIS w ramach realizacji zadania publicznego: „Działania na rzecz wrocławskich seniorów w latach 2022-2023 – Aktywny senior” współfinansowanego ze środków Gminy Wrocław (www.wroclaw.pl).

PL podstawowy 01 - Otyłość i niedożywienie – przyczyny i skutki


Fundacja FONIS jest Organizacją Pożytku Publicznego. Możesz przekazać nam 1,5% swojego podatku podczas rozliczenia z urzędem skarbowym.

Aby to uczynić z rozliczeniu PIT wpisz nasz numer KRS: 0000543679

Accessibility Toolbar