Polsko-holenderskie spotkanie niesłyszących

11 listopada, w polskie święto niepodległości, odbyło się polsko-holenderskie spotkanie niesłyszących. Na zaproszenie Marcela Broesterhuizen do Hertogenbosch w Brabancji Północnej nieopodal Amsterdamu odpowiedziały 4 osoby związane z naszą Fundacją. Dzięki temu głusi Holendrzy mogli poznać sytuację niesłyszących i słabosłyszących w Polsce. Spotkanie było również ubogacające dla naszych przedstawicieli, którzy z dużym podziwem patrzyli jak funkcjonuje system pracy tłumaczy języka migowego.

Nasi wolontariusze wystartowali z Wrocławia już w piątkowy poranek, jako że mieli do przebycia długą, bo ponad tysiąc kilometrową drogę. Po dotarciu na miejsce i noclegu w uroczym pocysterskim opactwie Marienkroon rozpoczął się Narodowy Dzień Głuchych Katolików w Holandii. Kilkadziesiąt osób zgromadziło się na zaproszenie Katholiek Dovenpastoraat w Centrum św. Jana. Spotkanie rozpoczęło się od Mszy świętej z biskupem Den Bosch mgr. De Korte. Następnie uczestnicy mogli skorzystać z części warsztatowej. I tu właśnie pole do popisu mieli nasi wolontariusze.

Izabela, Alicja, Przemysław wraz z księdzem Tomaszem przedstawili inicjatywy, które Fundacja FONIS organizuje wspólnie z Duszpasterstwem Niesłyszących w Polsce. Mówili między innymi o kalendarzu niesłyszących, pielgrzymkach i konferencjach, a także o kursie Polskiego Języka Migowego o profilu katechetycznym.

To pierwsze nasze polsko-holenderskie spotkanie niesłyszących. Bardzo ciekawe i ubogacające dla obu stron. Mamy nadzieję, że nie ostatnie i że nasi gospodarze przyjadą z rewizytą do Wrocławia.

Polsko holenderskie spotkanie nieslyszacych - Polsko-holenderskie spotkanie niesłyszących Polsko holenderskie spotkanie nieslyszacych 2 - Polsko-holenderskie spotkanie niesłyszących Polsko holenderskie spotkanie nieslyszacych 1 - Polsko-holenderskie spotkanie niesłyszących

Accessibility Toolbar