Powstaniec 1863, czyli historia ks. Brzóski

Powstaniec 1863, czyli historia ks. Brzóski. Środowy wieczór 28 lutego 2024 roku spędziliśmy w OH Kinie w Arkadach Wrocławskich. Byli z nami nie tylko niesłyszący i słabosłyszący członkowie Klubu Seniora „Integracja”, ale także wolontariusze oraz przyjaciele Fundacji FONIS. Razem blisko 70-osobowa grupa osób, które pozytywnie odpowiedziały na nasze zaproszenie wyjścia do kina. Wspólnie obejrzeliśmy film zatytułowany „Powstaniec 1863”. Na prośbę Fundacji FONIS kino pozyskało od dystrybutora Kino Świat wersję filmu z napisami dla osób niesłyszących.

Fabuła filmu opowiada o kapłanie, który został powstańcem. Jest nim Stanisław Brzóska – ksiądz katolicki organizujący oddziały powstańcze i dowodzący nimi w potyczkach z rosyjskim zaborcą. Po pierwszej zwycięskiej akcji mianowano go oficerem i naczelnym kapelanem powstania styczniowego. Rosjanie zaś nazywali go „Duchem”, bowiem kilkukrotnie umknął śmierci z rąk wroga.

Film skupia się wokół trzech problemów. Pierwszy to dylematy księdza Brzóski jako kapłana zaangażowanego w walkę, drugi mówi o samotności powstańców styczniowych. Trzeci natomiast porusza sens powstańczego zrywu, który nie ma szans na wyzwolenie Polski. I choć film Tadeusza Syki nie ma przychylnych recenzji, których autorami są filmoznawcy, to warto było go zobaczyć. Dla nas na pewno nie był to stracony czas!

Członkowie Klubu Seniora „Integracja” uczestniczyli w wydarzeniu w ramach zadania publicznego „Działania na rzecz wrocławskich seniorów w 2024 roku – Aktywny senior” współfinansowanego ze środków Gminy Wrocław (www.wroclaw.pl).

PL podstawowy 01 - Powstaniec 1863, czyli historia ks. Brzóski

Accessibility Toolbar