Poznać i zrozumieć osoby z problemami narządu słuchu

Poznać i zrozumieć osoby z problemami narządu słuchu – to tytuł dwudniowej konferencji, którą mieliśmy przyjemność prowadzić w minionym tygodniu. W poniedziałek i wtorek grupa pracowników Karkonoskiego Parku Narodowego uczestniczyła w szkoleniu zorganizowanym w ramach projektu “Karkonosze chronione, Karkonosze dostępne”. Szkolenie osnute było wokół tematu niedyskryminacji, praw i specyfiki osób z niepełnosprawnością narządu słuchu.

Szkolenie poprowadził zgrany team Alicji Zawady i ks. Tomasza Filinowicza. W pierwszym dniu przybliżyli zebranym tematykę związaną z Kulturą Głuchych i dysfunkcjami narządu słuchu. Była także mowa o różnicy między głuchymi i Głuchymi. Ponadto zaprezentowaliśmy sposoby komunikacji z osobami niesłyszącymi. Tu niezastąpiona okazała się Alicja, dzięki której uczestnicy przekonali się, że czytanie z ruchu warg wcale nie jest takie proste. Mogli też spróbować własnych sił, aby skutecznie odpowiedzieć na zaczepne “Nie słyszę, porozmawiaj ze mną”.

Drugiego dnia prelegenci mówili między innymi o edukacji niesłyszących i sławnych postaciach ze świata ciszy. Przybliżyli również przepisy ustawy o języku migowym i innych środkach komunikowania się, jak również ustawy o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. Na zakończenie był też czas na zasady savoir-vivru i praktyczne wskazówki, jak skutecznie komunikować się z osobami niesłyszącymi, odwiedzającymi obszary przyrodnicze i ośrodki edukacyjne KPN. Przed odebraniem certyfikatów potwierdzających udział w szkoleniu zaprezentowaliśmy kilka nagrań filmowych w języku migowym. Uczestnicy zobaczyli film “NON POSSUMUS”, a także teledyski “Moja cisza” i “Niepodległość – trudne słowo”.

Tak upłynęły nam dwa dni szkolenia. Mamy nadzieję, że wszyscy, którzy przybyli, aby poznać i zrozumieć osoby z problemami narządu słuchu, wyszli z przekonaniem, że do skutecznej komunikacji z niesłyszącymi potrzebny jest nie tylko język migowy, ale przed wszystkim otwartość i życzliwość.

Poznac i zrozumiec osoby z problemami narzadu sluchu1 - Poznać i zrozumieć osoby z problemami narządu słuchu Poznac i zrozumiec osoby z problemami narzadu sluchu - Poznać i zrozumieć osoby z problemami narządu słuchu

Accessibility Toolbar